Noutăţi oficiale despre Nothing phone (1) – ramă din aluminiu, spate transparent, încărcare wireless şi fără bărbie

/
/
5 iun. 22
/

Nothing phone (1) rămâne un smartphone aşteptat printre entuziaşti, adică noi ăştia de pe astfel de site-uri, bloguri şi forumuri. Ne tot facem speranţe că va repeta cu succes strategia OnePlus de la începuturi.

Despre Nothing phone (1) ştim deja suficient de multe informaţii la nivel de zvonuri, însă pagina de Twitter a celor de la Nothing a făcut o recapitulare oficială a ceea ce vom găsi cu siguranţă pe device:

  • ramă din aluminiu;
  • spate transparent;
  • încărcare wireless;
  • procesor Qualcomm Snapdragon;
  • fără bărbie.

Cam atât. Nimic care să ne scoată din zona de confort setată de alti producători consacraţi.

La nivel hardware avem deja câteva informaţii:

  • ecran Color Fluid AMOLED de 6.43 inci cu rată de refresh de 90Hz, suport HDR10+, 100% sRGB şi DCI-P3;
  • procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 cu Adreno 662 GPU;
  • 8 GB RAM + 128 GB spaţiu de stocare;
  • cameră foto triplă cu senzor wide de 50 Megapixeli + senzor ultra-wide de 8 Megapixeli + senzor bokeh de 2 Megapixeli;
  • cameră frontală de 32 Megapixeli;
  • baterie de 4500 mAh cu suport pentru încărcare wireless;
  • Android 12 cu interfaţa Nothing OS.

Nothing phone (1) ar urma să fie lansat oficial pe 21 iulie la un preţ de 499 euro în Europa.

Categorii: Smartphone
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Preţurile smartphone-urilor vor creşte rapid, forţate de explozia costurilor cu memoria (a ajuns până la 30 – 40% din costul total de producţie al unui telefon)

Producătorii de telefoane inteligente sunt puternic afectaţi de creşterile de preţ ale anumitor componente, în special cele din categoria memorie (RAM şi spaţiu de stocare).

1 din 4 smartphone-uri active în toată lumea este un iPhone (doar Apple şi Samsung se pot lăuda cu peste 1 miliard de device-uri active)

Cei de la Counterpoint Research au publicat recent o statistică extrem de interesantă, una care se referă la numărul de smartphone-uri active la nivel global (adică acele device-uri care sunt şi folosite de către utilizatori).

Dacă în 2025 s-au purtat smartphone-urile foarte subţiri, în 2026 se anunţă moda telefoanelor tip paletă de ping pong (producătorii testează modele cu ecran de peste 7 inci)

2025 a fost anul în care foarte mulţi producători, în frunte cu Apple şi Samsung, au testat piaţa cu smartphone-urile foarte subţiri. Din păcate device-urile cu grosimi de sub 6 mm nu prea au prins, astfel că moda a trecut la fel de repede cum a venit.