Oppo Find X2 va fi lansat pe 22 februarie

/
/
6 feb. 20
/

Oppo pregătește lansarea unui nou vârf de gamă – Find X2. Evenimentul este programat în preambulul MWC Barcelona 2020, iar detalii de la fața locului urmează a fi relatate de către Darius.

Ce se discută despre Oppo Find X2 la bursa zvonurilor?

  • display AMOLED de 6.5 inch cu rezoluție 3160×1440 pixeli, rată de refresh la 120Hz, protejat cu sticlă Corning Gorilla Glass 6, HDR10 + DCI-P3;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 865, 12 GB RAM și 256 GB stocare, fără slot pentru cardurile microSD;
  • Android 10 cu Color OS 7;
  • 5G cu viteze de peste 2 Gbps în download, Wi-Fi ac, bluetooth 5.1, USB type-C, NFC, A-GPS, GLONASS, BDS și GALILEO pe partea de localizare;
  • 48 Megapixeli cu f/1.8, PDAF + OIS, 13 Megapixeli cu f/2.4 de tip tele și zoom optic 2x, 8 Megapixeli cu f/2.2 de tip ultrawide, înregistrează la 2160p cu 60 fps, cameră frontală de 32 Megapixeli cu f/2.4;
  • baterie de 4065 mAh cu încărcare de tip SuperVOOC2 și încărcare wireless la…, 50W.

Nu vă așteptați să impresioneze în mod neapărat prin raportul preț / specificații. Bănuiesc că sunt destule elemente inedite pe care Oppo le-a prins în Find X2 spre a-l atractiv și pe bătrânul continent.

Categorii: Smartphone
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Oferta zilei: Honor Magic8 Lite în varianta cu 8 GB RAM şi 256 GB stocare costă acum 1710 lei

Honor România a lansat pe final de ianuarie două noi smartphone-uri interesante: Honor Magic8 Lite şi Magic8 Pro. Ambele device-uri pun accent pe o experiență de utilizare matură, cu multe funcții AI integrate, iar gradul lor de rezistenţă este cu mult peste media industriei.

Google Pixel 10a sau cum arată o ciorbă reîncălzită (luminozitate a display-ului cu 10% mai mare, bluetooth 6.0 și SMS-uri via satelit, încărcare la 30W și atât)

Google a prezentat Pixel 9a..., scuze - pe ăsta l-au lansat în martie 2025. Pixel 10a este cel mai mic upgrade pe care l-a primit vreodată un telefon de la o generație la alta. Au dat puțin refresh la culori și aproape atât.

HUAWEI Mate X7 – review (Nu-i chiar CameraPhone, dar putem să-i spunem CameraFold!)

Anul acesta ar putea fi cel în care vânzările de smartphone-uri pliabile să explodeze. Spun asta fiindcă sunt zvonuri ce par tot mai aproape de adevăr despre Apple, care ar urma să prezinte și să lanseze comercial primul pliabil din istoria companiei.