Orange a fost amendată în România pentru încălcarea unor prevederi ale regulamentului GDPR

Retelistica
/
/
2 feb. 25
/

Operatorul telecom a primit o amendă de 199.020 lei din partea Autorităţii Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP), deoarece ar fi încălcat anumite prevederi ale regulamentului GDPR.

Orange este acuzată că nu a gestionat corespunzător cererile de ștergere a datelor personale și a colectat excesiv copii ale unor documente.

Amenda aplicată de ANSPDCP este impărţită în două astfel:

  • 99.510 lei pentru încălcarea dispozițiilor art. 12 alin. (3) și (4), coroborat cu art. 17 din Regulamentul (UE) 2016/679;
  • 99.510 lei pentru încălcarea dispozițiilor art. 5, art. 6 și art. 7 din Regulamentul (UE) 2016/679.

Ce s-a întâmplat?

O persoană a încercat să se aboneze la serviciile de telefonie mobilă, însă după ce operatorul a cerut mai multe date personale, persoana nu ar fi primit la rândul ei răspunsuri complete şi adecvate la cele solicitate. Pentru că abonarea nu s-a mai făcut, persoana a solicitat ştergerea tuturor datelor personale.

ANSPDCP susţine că Orange nu a gestionat în mod corespunzător procesul de ştergere a datelor personale şi a colectat şi stocat excesiv copii scanate ale unor documente, deși datele personale nu mai erau necesare scopului de identificare aferent încheierii unui contract de abonament.

Sursa: profit.ro
Categorii: Orange
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Orange a actualizat grila de programe tv pentru abonaţii Orange Romania Communications (sunt 11 noi posturi de televiziune introduse cu data de 9 martie 2026)

Orange Romania SA a achiziţionat în 2021 fostul Telekom Romania Communications SA şi deşi în 2022 cea din urmă entitate a fost redenumită Orange Romania Communications SA, aceasta a continuat să funcţioneze ca o subsidiară a Orange Romania SA.

Orange, Vodafone şi Telekom ar putea fi obligate în curând să se raporteze la cursul BNR în emiterea facturilor (ar putea dispărea astfel cursurile de schimb uriaşe din prezent)

În august 2025 am publicat un articol în care am explicat la ce curs de schimb valutar se raportează operatorii telecom din România atunci când emit facturile. Am aflat atunci că:

Orange şi Vodafone anunţă simultan testarea conectivităţii prin satelit în România

Săptămâna începe în forţă pe piaţa telecom din România, doi mari operatori din ţara noastră, Orange şi Vodafone, anunţând simultan testarea conectivităţii prin satelit.