Orange România integrează platforma de streaming Rakuten TV în serviciul Orange TV Go

Retelistica
/
/
26 mart. 26
/

Într-un articol anterior v-am prezentat noile abonamente Orange pe telefonie mobilă, cele ce fac parte din strategie comercială de primăvară a operatorului telecom.

Tot astăzi însă Orange România a anunţat şi lansarea platformei de streaming Rakuten TV în serviciul Orange TV Go.

Rakuten TV este una dintre cele mai populare platforme de streaming, oferind conţinut de tip TVOD (Transactional Video on Demand). Prin această colaborare, clienţii Orange vor avea acces la un catalog premium de filme ce pot fi închiriate pentru vizionare digitală. Fie că e vorba de blockbustere de Hollywood sau premiere locale, filme clasice sau apariţii recente în cinematografe, clienţii Orange vor avea acces la un portofoliu de mii de titluri pentru toate gusturile.

Orange este primul operator din România care integreaza Rakuten în cadrul propriilor servicii. Acesta este disponibil în cadrul platformei Orange TV Go, care poate fi accesată pe web, sau ca aplicaîie de iOS, Android şi pe smart TV-uri. Platforma nu necesită un abonament lunar, utilizatorii fiind liberi să aleagă pentru ce filme vor să plătească.

„Oferta noastră de conţinut se îmbogăţeşte astăzi cu una dintre cele mai mari librării de filme, disponibile la câteva click-uri distanţă, fără a fi nevoie de un abonament dedicat. Toţi clienţii Orange vor putea accesa platforma Rakuten TV direct din aplicaţia Orange TV GO, ceea ce extinde enorm secţiunea noastră on-demand. Utilizatorii au astfel o mare flexibilitate în alegerea conţinutului pentru care vor să plateasca. Suntem încrezători în parteneriatul între Rakuten TV şi Orange Group. Şi considerăm că este o mare oportunitate faptul că parteneriatul se lansează în România”, a declarat Antoine Drevon, Consumer Director la Orange România.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Orange România a publicat rezultatele financiare după primele şase luni din 2026

Orange România a publicat rezultatele financiare după prima jumătate a anului, iar la prima vedere putem observa un accent pus pe investiţii şi pe dezvoltare şi mai puţin pe performanţe financiare.

Vodafone îşi îmbunătăţeşte grila de programe tv şi introduce două noi posturi de televiziune

Vodafone şi-a îmbunătăţit recent grila de programe tv, introducând două noi posturi de televiziune cu acoperire naţională, ambele în format HD.

Cum a reuşit Digi Mobil să revoluţioneze piaţa telecom din România? (cele 3 strategii câştigătoare)

România are una dintre cele mai accesibile pieţe telecom din lume, însă acest lucru nu ar fi fost posibil niciodată fără apariţia operatorului român Digi Mobil. Am spus acest lucru cu multe alte ocazii, însă niciodată nu am detaliat subiectul.