Orange şi Google vor să construiască o reţea submarină de cablu care să lege Franţa de Statele Unite ale Americii

/
/
13 oct. 18
/

Orange şi Google au bătut palma pentru construirea unei reţele submarine de 6600 kilometri de cablu care să lege Franţa de Statele Unite ale Americii. Proiectul se numeşte Dunant şi ar trebui să fie finalizat până în 2020.

Proiectul Dunant vine ca răspuns al cererii din ce în ce mai ridicate pentru conectivitatea celor două ţări de-a lungul Atlanticului, iar “mulţumită acestui parteneriat, Orange va fi într-o poziţie mai puternică pentru a susţine noii clienţi şi clienţii enterprise din Europa şi America”.

Suplimentar celor 6600 kilometri de cablu, Orange va construi şi va opera staţiile de coastă, cât şi legăturile de la sol dintre acestea.

Google mai are pe listă un proiect de infrastructură la fel de ambiţios şi anume proiectul Curie. Acesta va face legătura intercontinentală dintre Chile şi Los Angeles şi va deveni astfel prima reţea de cablu privată dintre cele două regiuni.

Sursa: cnbc.com
Categorii: Google, Orange
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Orange Romania ar urma să unifice grilele de programe tv începând cu data de 18 martie

În urmă cu doar câteva zile vă spuneam că, începând cu data de 9 martie, Orange a actualizat grila de programe tv pentru abonaţii Orange Romania Communications (fostul Telekom Romania Communications).

I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini ce ar alege azi între cartelă preplătită şi abonament, la un buget lunar de maxim 5 euro şi care este cea mai bună ofertă pe care o recomandă în martie 2026

Am revenit cu un nou articol „I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini…”, unele prin intermediul cărora aflăm ce păreri au cele două AI-uri despre diverse subiecte de interes general.

Orange a actualizat grila de programe tv pentru abonaţii Orange Romania Communications (sunt 11 noi posturi de televiziune introduse cu data de 9 martie 2026)

Orange Romania SA a achiziţionat în 2021 fostul Telekom Romania Communications SA şi deşi în 2022 cea din urmă entitate a fost redenumită Orange Romania Communications SA, aceasta a continuat să funcţioneze ca o subsidiară a Orange Romania SA.