În timp ce Digi Mobil are aceleaşi preţuri mici şi neschimbate, ceilalţi operatori telecom modifică des ofertele, preţurile şi perioadele (uneori dacă nu te hotărăşti rapid, poţi rata oportunitatea)

Retelistica
/
/
8 apr. 26
/

Prin natura a ceea ce fac, urmăresc periodic ofertele operatorilor telecom, tocmai pentru a veni în atenţia voastră cu cele mai noi şi mai actualizate informaţii.

Piaţa telecom din România are o dinamică foarte mare, iar lupta pentru abonamentele core, adică cele mai importante, se dă la virgule. În ultimele săptămâni însă a apărut o agitaţie mare în rândul anumitor operatori, astfel că ofertele, preţurile şi perioadele se schimbă atât de des, încât dacă nu te hotărăşti la timp, rişti să pierzi oportunitatea.

Mai zilele trecute vă spuneam de Orange şi de Vodafone că au venit cu oferte la portare de 3 euro / lună pe toată perioada contractuală de 24 de luni. Acum sunt altele la ambii operatori: Orange oferă 3 euro / lună doar în primele 12 luni şi 5 euro / lună în ultimele 12 luni, iar Vodafone vine cu 4 euro / lună pe toate cele 24 de luni.

Observ că cei doi operatori se urmăresc unul pe altul, iar schimbările par a fi similare (asta ca să nu zic identice).

În schimb, Digi Mobil oferă aceleaşi abonamente, aceleaşi preţuri şi aceleaşi perioade de ani buni şi tocmai această predictibilitate este văzută de români ca un element de siguranţă şi de încredere. Nu mai zic că Digi Mobil nu are clauză de de indexare anuală în contracte, deci nu există nici riscul de scumpire unilaterală a abonamentului în perioada contractuală (am mai discutat despre acest subiect aici).

Despre Telekom nu pot spune multe, acest operator urmând a-şi înceta existenţa juridică începând cu 1 iulie 2026 (detalii aici).

Acum dacă ar fi să trag o concluzie la tot ce am scris mai sus, strict la nivel de preţ, Orange şi Vodafone sunt foarte buni în anumite perioade scurte de timp (oferte, campanii etc.), iar Digi Mobil este foarte bun în restul timpului.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Când vor fi deconectate numerele de telefon de cartele prepay Telekom nemigrate încă în reţeaua Digi Mobil?

Pe data de 1 octombrie 2025, atât Vodafone, cât şi Digi Mobil, anunţau finalizarea achiziţiei Telekom, fiecare preluând partea sa din tranzacţie:

Orange mi-a scumpit abonamentul la doar 4 luni de la activare cu 19% prin aplicarea clauzei de indexare a preţurilor (iată care este explicaţia)

În decembrie 2025 vă povesteam cum am activat un abonament Orange cu resurse nelimitate, la un cost de 4.02 euro / lună TVA inclus, pe toată perioada contractuală de 24 de luni (în teorie).

Lista must carry aprobată pentru 2026 este mai săracă, deoarece în nici 3 luni au fost retrase 3 posturi de televiziune

Pentru cei care nu ştiu, în Legea Audiovizualului, Art. 82, se prevede ca distribuitorii de cablu să încludă în oferta lor programele de televiziuni publice şi private aflate sub jurisdicţia României, libere la retransmisie şi fără condiţionări tehnice sau financiare. Aceasta reprezintă lista must carry.