Piaţa de asigurări RCA din ţara noastră va avea în curând un nou asigurator, unul cu rădăcini germane

gAuto
/
/
17 mart. 26
/

După o perioadă destul de agitată, piaţa de asigurări RCA din România a intrat pe un făgaş oarecum normal, iar în curând aceasta va primi un nou asigurator.

Grupul german Signal Iduna a anunţat că a depus la Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) documentaţia necesară pentru intrarea în acest sector, cel al poliţelor RCA. Dacă ASF va da aviz favorabil acestei solicitări, Signal Iduna va deveni al 11-lea asigurator din această piaţă (după Allianz-Ţiriac Asigurări, Asirom Vienna Insurance Group (VIG), Eazy Asigurări, Generali, Grawe, Groupama, Omniasig VIG, Axeria IARD, Hellas Direct și Interamerican Hellenic Insurance Company).

„Privim piața RCA cu o perspectivă pe termen lung și cu responsabilitate față de clienții din România. Stabilitatea acestui segment depinde de prezența unor companii bine capitalizate, ancorate în economia locală și care operează cu disciplină și standarde solide. În ultimii ani, Signal Iduna și-a consolidat constant prezența în România, iar această evoluție ne poziționează astăzi ca un actor puternic, pregătit să contribuie la dezvoltarea echilibrată a acestui segment”, a declarat Tiberiu Maier, președinte al directoratului Signal Iduna.

Noua linie de business va avea la bază un cadru solid de guvernanță corporativă, o disciplină riguroasă în subscriere și un management atent al riscurilor, susținute de mecanisme eficiente de prevenire și combatere a fraudei, susține compania.

Am văzut că mai multe publicaţii au evidenţiat că Signal Iduna este unul dintre liderii pieţei germane de asigurări, însă din ce am găsit eu, această companie nu intră în top 10 asiguratori din Germania (după prime brute totale). Sigur că vorbim de o entitate mare, stabilă din punct de vedere financiar, însă să numeşti o companie din afara top 10 ca fiind unul dintre liderii pieţei, mi se pare o exagerare.

Sursa: hotnews.ro

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Românii cumpără din ce în ce mai multe maşini noi Full Hybrid, Plug-In Hybrid şi Electrice (creşteri procentuale cu două cifre în 2026 pentru toate cele 3 categorii)

Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA) a publicat situaţia pieţei auto de maşini noi din România după primele 5 luni ale anului (ianuarie – mai 2026).

Am condus noul KGM Musso Grand – primele impresii pentru un pick-up pe care merită din plin să-l ai în vedere

Cu vechea generație Musso Grand, pe atunci sub brandul SsangYong, transformat între timp în KGM, am mers câteva sute de km prin 2024, când am făcut parte din juriul competiției „Cel mai 4x4”. Apropo de asta, voi fi și anul acesta în acest juriu, iar după 15 iunie voi veni cu detalii despre ce s-a…