Piata de telefoane mobile in crestere accelerata

/
/
29 apr. 11
/

Se pare că zona de telefoane mobile nu suferă la nivel mondial și în primul trimestru din 2011 s-au vândut mai multe terminale decât în trimestru similar din 2010 – de la 310.5 milioane în 2010 la 371.8 milioane unități în 2011. Zonele geografice în care s-a înregistrat un adevărat boom de vânzări sunt Asia de Est și Sud-Este, Orientul Mijlociu, Africa și America Latină. Vorbim în mare parte de piețele emergente.

La nivel mondial încă mai conduc telefoanele de bază față de cele de tip smartphone cu sistem de operare, dar asaltul celor din urmă trebuie luat în seamă pe termen lung. Prețurile au scăzut și acum sunt telefoane cu Android sub 200 de euro – și în România găsiți o sumedenie de astfel de modele și enumăr la repezeală Galaxy 5, Galaxy Mini, LG Optimus One, etc.

În ce privește topul producătorilor de telefoane mobile ca număr de unități livrate avem:

1. Nokia – 108.5 milioane – creștere față de anul trecut de sub un procent – market share de 29%;

2. Samsung – 70 milioane – 8.9% în plus față de semestrul similar din 2010 – market share de 18.8%;

3. LG – 24.5 milioane – scădere de – 9.6 % – market share de 6.6%;

4. Apple – 18.7 milioane – creștere de 114% – market share de 5%;

5. ZTE – 15.1 milioane – creștere de 45% -market share de 4 %.

Apple este de departe mare câștigător și mai ales că pe zona de telefoane mobile au avut doar două modele în 2010: iPhone 4 și 3GS.

Sursa: TechCrunch

Credit foto

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus 5G – review

Sunt sigur că Xiaomi și-ar dori să vândă mai multe unități din seria Ultra, precum acest model - Xiaomi 15 Ultra, telefon pe care-l folosesc în rol de smartphone principal de câteva zile, dar vânzările companiei chineze stau de fapt în seria Redmi. 

Samsung SDI testează baterii siliciu-carbon de 12.000 mAh şi de 18.000 mAh

Într-un articol de la final de 2025 vă spuneam că anul 2026 va fi anul smartphone-urilor de dimensiuni normale cu baterii de peste 10.000 mAh. Tehnologia siliciu-carbon de generaţia a treia este deja bine stăpânită de producători pentru Honor, OnePlus, Realme, Xiaomi etc., astfel că autonomiile de peste 3 zile vor deveni o normalitate.

Monitor Samsung Odyssey QD-OLED G8 S27FG810SU – preview

Am spus de-a lungul timpului în mai multe articole că prefer să îmi redactez articolele cu informația primită de la mai multe ecrane. De câteva săptămâni am făcut pasul spre un monitor OLED de la Samsung cu code name-ul S27FG810SU.