Plata online cu cardul bancar la Hidroelectrica mai poate aştepta, compania a anulat licitaţia pentru acest serviciu

/
/
3 iun. 24
/

Hidroelectrica a ajuns cel mai mare furnizor concurenţial individual de curent din România, preţurile mici practicate de companie în ultimii ani transformând întreaga piaţă de energie electrică.

Compania însă a plecat la drum cu un mare handicap la nivel de digitalizare, astfel că numărul uriaş de noi abonaţi i-a creat mari probleme. Hidroelectrica a reuşit într-un final în toamna anului trecut să lanseze aplicaţia mobile, însă aceasta nu permite încă plata online a facturilor.

În luna aprilie aflam că acest lucru se va schimba curând, Hidroelectrica lansând procedura de achiziţie publică pentru implementarea unui sistem de procesare a plăţilor prin carduri bancare atât pentru aplicaţia iHidro, cât şi pentru site-ul hidroelectrica.ro.

Conform unui anunţ publicat pe 28 mai în SEAP (Sistemul Electronic de Achiziţii Publice), Hidroelectrica a anulat licitaţia deoarece „toate ofertele, cererile de participare sau proiectele au fost retrase sau au fost considerate inadmisibile”.

Hidroelectrica a primit în cadrul licitaţiei oferte de la Netopia Financial Services, PayU și Europayment Services (în asociere cu CEC Bank), însă se pare că acestea nu au respectat cerinţele Hidroelectrica.

În acest context plata online cu cardul bancar la Hidroelectrica va mai întârzia o perioadă, compania având nevoie de un procesator de plăţi pentru a implementa acest serviciu.

Sursa: hotnews.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

The Walt Disney Company vrea să transforme Disney+ într-o „super aplicaţie”

Disney+ este în prezent o platformă de streaming video cu acoperire globală, aceasta fiind disponibilă pe o gamă variată de device-uri (telefoane mobile, console de gaming, dispozitive set-top box, televizoare inteligente etc.).

Am primit actualizarea la interfaţa One UI 8.5 bazată pe Android 16 pe Samsung Galaxy S25 Ultra (ce noutăţi aduce acest update?)

După mai bine de 7-8 build-uri beta pe anumite modele, se pare că cei de la Samsung au ajuns într-un final în acea etapă în care sunt mulţumiţi de One UI 8.5 şi au dat în sfârşit drumul la actualizare pe unele modele.

Google Health este noua platformă care funcţionează ca un asistent de sănătate şi fitness (aceasta înlocuieşte aplicaţia Fitbit)

Google a anunţat oficial lansarea Google Health, noua platformă care înlocuiește aplicația Fitbit și care funcționează ca un asistent de sănătate și fitness, dar și ca antrenor personal. Aplicația Google Health utilizează Gemini pentru analiza datelor și personalizarea informațiilor oferite, cu un design care facilitează găsirea și înțelegerea parametrilor de sănătate, astfel încât utilizatorul poate…