Plătiţi sau pirataţi? Din ce în ce mai multe meciuri de fotbal de interes major vor fi transmise live în România doar pe platforme de streaming video

/
/
7 aug. 24
/

Dacă sunteţi atraşi cât de cât de fotbal, cu siguranţă aţi auzit de scandalul generat de meciul de fotbal Sparta Praga – FCSB, cel care a fost transmis live doar pe platforma de streaming video voyo.ro.

Zeci de mii de microbişti au fost nemulţumiţi că meciul nu a fost televizat, iar pe reţelele de socializare au existat numeroase discuţii pe acest subiect. Pentru meciul de ieri seară românii au trebuit fie să se aboneze la voyo.ro (4 euro + TVA / lună), fie să se uite pe conturi şi site-uri pirat. Un exemplu puternic mediatizat în special pe TikTok a fost pagina de Facebook Red Sport, cea care a transmis integral meciul, inclusiv cu comentariul în limba română (în minutul de aur pe pagină se uitau la meci peste 80.000 de utilizatori).

Din păcate, acesta este doar începutul, strategiile principalelor posturi de televiziune din România fiind de a genera noi venituri cu ajutorul propriilor platforme de streaming video. Strategia Pro TV este aceea de a creşte voyo.ro, iar cea a grupului Intact este aceea de a creşte antenaplay.ro.

De acum înainte, când drepturile de televizare vor fi cumpărate de Pro TV sau grupul Intact (Antena 1), există şanse foarte mari ca acestea să fie transmise exclusiv pe platformele de streaming video. Asta dacă nu vor exista anumite condiţii contractuale. Spre exemplu, reprezentanţii FCSB vor pune condiţie ca meciul retur cu Sparta Praga să fie transmis şi pe TV (din ce am înţeles sunt şanse mari ca tot Pro TV să cumpere aceste drepturi).

Din fericire, în perioada 2024 – 2027 drepturile de televizare pentru Champions League, Europa League şi Conference League au fost achiziţionate de Prima Sport şi Digi Sport, astfel că începând cu faza de play-off echipele nu vor mai putea să îşi negocieze singure transmiterea meciurilor, ci vor intra în pachetele achiziţionate deja.

Sigur că vor mai exista şi alte meciuri importante transmise de Pro TV şi grupul Intact, iar aici îmi vin în minte doar următoarele meciuri ale naţionalei. Grupul Intact a achiziţionat deja drepturile pentru Campionatele Mondiale din 2026 şi 2030, în timp ce Pro TV a achiziţionat drepturile pentru EURO 2028. Este posibil ca multe dintre meciurile României să fie transmise live doar pe voyo.ro sau pe antenaplay.ro.

Pentru români ideea de pay-per-view e mai nouă, însă cu siguranţă trebuie mai mult pentru a-i atrage, nu doar un meci de fotbal la câteva luni. Dacă voyo.ro sau antenaplay.ro vor abonaţi, să aducă şi conţinut de calitate.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

De ce strategia DIGI de tip blitzkrieg cu preţuri mici nu a funcţionat în Belgia? (iată ce s-a întâmplat şi ce e de făcut mai departe)

DIGI este un operator care se bazează pe o strategie simplă şi foarte eficientă (de cele mai multe ori). Compania se foloseşte de intrări agresive pe noile pieţe, unele susţinute de creşteri în volum prin practicarea de preţuri mici. În funcţie de context, fie închiriază reţea, fie construieşte una noua, în ritm direct proporţional cu…

De ce cred că noul acţionar majoritar al grupului Vodafone ar putea relansa activitatea din România (o concurenţă mai agresivă pentru Orange şi Digi Mobil nu ar strica)

Probabil aţi citit în ultimele ore că grupul britanic Vodafone are un nou acţionar majoritar, un om de afaceri francez ce a cumpărat 16,21% din capital pentru aproape 6 miliarde de dolari (5,95 miliarde de dolari mai exact). Vorbim despre Xavier Niel, fondatorul şi acţionarul principal al grupului de telecomunicaţii Iliad.

Care este principalul motiv pentru care un român nu alege o maşină electrică în 2026?

Recent am făcut câteva schimbări în viaţa profesională, iar de câteva luni pot spune că am o activitate cu mai multe implicări în domeniul auto. În tot acest timp am intrat în contact cu foarte mulţi oameni, am discutat speţe şi speţe, am omis păreri şi păreri şi pot spune că deşi există mai multe…