POCO C31 sau cum arată un smartphone nou cu preţ de lansare de sub 500 lei* ?

/
/
30 sept. 21
/

POCO, brand secundar Xiaomi, a anunţat lansarea unui nou smartphone din categoria celor foarte ieftine – POCO C31.

Acest telefon a fost prezentat în India, de aici şi asteriscul din titlu legat de preţ. Ne interesează totuşi şi pe noi deoarece sunt şanse foarte mari să ajungă în Europa / România sub forma unei versiuni de Redmi 9 (spre exemplu, POCO C3 a ajuns sub o variantă aproape identică drept Xiaomi Redmi 9C).

POCO C31 este un smartphone low-cost, unul construit din plastic şi cu un design cel puţin banal. Telefonul arată ieftin chiar şi în imaginile de prezentare, astfel că aşteptările ar trebui să fie în consecinţă.

Specificaţii complete pentru POCO C31:

  • display IPS de 6.53 inch cu rezoluție 1600 x 720 pixeli şi aspect 20:9, certificare P2i ce atestă rezistenţa la picături de apă;
  • procesor MediaTek Helio G35 de tip octa-core, IMG PowerVR GE8320 GPU, 3 / 4 GB RAM LPDDR4X și 32 / 64 GB stocare eMMC 5.1 + slot pentru cardurile microSD de până la 512 GB;
  • MIUI 12 bazat pe Android 10;
  • 4G, Wi-Fi b/g/n, dual-band, Wi-Fi direct, hotspot, bluetooth 5.0, A-GPS, GLONASS și BDS pe partea de localizare, micro-USB, jack de 3.5 mm, radio FM, port infraroşu, scanner de amprente;
  • 13 Megapixeli cu LED flash, f/2.2 + 2 Megapixeli macro + 2 Megapixeli pentru adâncimea de câmp cu f/2.4, cameră frontală de 5 Megapixeli cu f/2.2 şi tehnologie AI;
  • baterie de 5000 mAh cu încărcare la 10W, 196 gr. greutate şi dimensiuni 164.9 × 77.07 × 9.0 mm.

POCO a ţinut să evidenţieze că acest smartphone are un acumulator în care s-a implementat ceva tehnologie. Se pare că bateria ar avea o viaţă cu 25% mai lungă deoarece sistemele de optimizare utilizate nu ar degrada-o aproape deloc nici după 1000 de cicluri de încărcare (POCO estimează că aproximativ 2.5 ani acumulatorul va fi aproape ca nou).

Preţuri (valabile pentru India)*:

  • 3 GB RAM + 32 GB spaţiu de stocare – 115 dolari (aproximativ 491 lei);
  • 4 GB RAM + 64 GB spaţiu de stocare – 130 dolari (aproximativ 555 lei).
Sursa: gsmarena.com
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: Poco, POCO C31, Xiaomi
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Nu mai ai internet în timpul apelului telefonic? Iată ce trebuie să faci simplu şi rapid

În mod surprinzător, oricât de banală ar părea această informaţie azi, vă spun că primesc foarte des această întrebare: De ce nu mai am internet în timpul apelului telefonic?

Nothing Phone (4a) – review (Nu-i Nimic grav aici…)

La începutul primăverii 2026 Nothing a lansat noua serie de smartphone-uri, cea de-a patra, din care fac parte deocamdată modelele (4a) și versiunea Pro, având același indicativ (4a). Noi vedem mai departe cum se prezintă Nothing Phone (4a), un smartphone care urmează liniile predecesorilor, adică pune accent pe un design aparte, cu acele luminițe (LED-uri)…

Românii au cumpărat în 2025 smartphone-uri noi în valoare de peste 1.3 miliarde de euro

România nu este o piaţă foarte mare pentru producătorii de telefoane inteligente, tocmai de aceea multe modele nu ajung pe canal oficial la noi (în ţara noastră vin în general device-urile cu acoperire standard globală).