Premieră la nivel european – Orange lansează serviciul de mesagerie SMS prin satelit

Retelistica
/
/
20 nov. 25
/

Anul trecut, tot cam prin această perioadă, aflam că Deutsche Telekom, Qualcomm şi Skylo au testat în premieră europeană un serviciu de mesagerie SMS prin satelit. Folosind un smartphone modern echipat cu modem Snapdragon X-80 5G, utilizând o cartelă SIM Cosmote din Grecia şi conectându-se la reţeaua de sateliţi a Skylo, operatorul telecom a realizat cu succes procesul de comunicare prin SMS direct prin sateliţi.

Doar că acela a fost doar un test, iar Deutsche Telekom nu a lansat încă o versiune comercială a acestui serviciu.

În schimb a făcut-o Orange, gigantul telecom prezentând oficial în Franţa noul serviciu Message Satellite. Aşa cum am menţionat şi în titlu, Message Satellite este o premieră la nivel european, acesta permiţând abonaţilor Orange să trimită sau să primească SMS-uri chiar şi atunci când în zonă nu există reţele mobile sau Wi-Fi.

Noul serviciu va deveni activ începând cu data de 11 decembrie pentru persoanele fizice din Franţa continentală şi va oferi şi posibilitatea de a transmite geolocalizarea utilizatorului.

Message Satellite va fi disponibil pentru început doar utilizatorilor de smartphone-uri Google Pixel 9 şi Pixel 10, ce au un abonament 5G compatibil. Noul serviciu va fi oferit gratuit clienţilor eligibili în primele 6 luni, ulterior acesta urmând a fi disponibil sub formă de extraopţiune la un cost de 5 euro / lună.

Pentru a oferi acest serviciu, Orange a încheiat un parteneriat cu Skylo, un operator global de reţele non-terestre (NTN), companie cu care a colaborat şi Deutsche Telekom în testul de anul trecut.

Sursa: newsroom.orange.com

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Orange anunţă că începând cu 1 iulie 2026 canalul cu tematică sportivă Prima Sport nu va mai fi inclus în abonamentul TV Esenţial (va fi disponibil contra cost în extraopţiunea Sport)

Orange a început să îşi informeze abonaţii că începând cu data de 1 iulie 2026, canalul cu tematică sportivă Prima Sport nu va mai face parte din grila de programe standard a abonamentului clasic TV Esenţial.

După nici 3 luni de la ultima modificare, Orange readuce în oferta sa discount-ul de 50% aplicat pachetelor de internet fix şi televiziune (Orange Extra, Supreme şi Premiere)

La început de februarie Orange scădea reducerea aplicată pachetelor de internet fix şi televiziune (Orange Extra, Supreme şi Premiere) la doar 30%. Preţurile creşteau simţitor atunci, de la un plus de 13 lei / lună la cel mai accesibil abonament, până la un plus de 31.5 lei / lună la cel mai scump abonament.

Orange mi-a scumpit abonamentul la doar 4 luni de la activare cu 19% prin aplicarea clauzei de indexare a preţurilor (iată care este explicaţia)

În decembrie 2025 vă povesteam cum am activat un abonament Orange cu resurse nelimitate, la un cost de 4.02 euro / lună TVA inclus, pe toată perioada contractuală de 24 de luni (în teorie).