Prestigio MultiPad 2 Ultra 8.0 – specificații hardware, câteva imagini, preț

/
/
13 mart. 13
/

Am testat un phablet de buget de la Prestigio și ați regăsit un review detaliat. Acum au lansat o tabletă nouă denumită Prestigio MultiPad 2 Ultra 8.0. Aceasta integrează un display de 8 inch cu rezoluție 1024×768 pixeli, tehnologie IPS, procesor dual-core la 1.6 GHz (cred că au utilizat un Rockchip RK3066 precum cel din Evolio Aria Mini).

Se adaugă 1 GB RAM, 8 GB spațiu de stocare și microSD de până la 32 GB, Android 4.1 Jelly Bean, Mali-400MP pe post de accelerator grafic, Wi-Fi în standardele b/g/n, baterie de 4600 mAh, cameră foto principală de 2 Megapixeli și frontală de 0.3 Megapixeli.

Vor fi variante de culoare: alb și negru, prețul său se ridică la 749 lei. În pachet dați și de o husă din piele ecologică.

Declarație oficială:

Este primul model din gama Prestigio MultiPad disponibil si in varianta alba. Pe langa calitatea materialelor si tehnologiile de ultima generatie, suntem atenti la design si la modalitatile de utilizare preferate de clienti. Suntem astfel in masura sa depasim asteptarile clientilor nostri prin performanta si calitatea produselor, prin gradul mare de portabilitate si usurinta in utilizare.”, spune Cristian Radu, Prestigio Team Leader.

 PMP7280-black PMP7280c-White

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Piața de tablete în 2025 pe creștere 📈 de 10%: Apple domină autoritar, iar concurența formată din Samsung, Lenovo, Huawei și Xiaomi nu reușește nici adunat să atingă valori similare

Nu știu cine se aștepta, dar piața de tablete cunoaște un reviriment în 2025 și reușesc a fi pe un trend pozitiv susținut. A fost cel mai bun an de după boom-ul de vânzări generat în 2020 de pandemie.

Unul dintre cei mai mari retaileri din Italia a vândut şi a livrat tablete iPad Air de 13 inch la 15 euro, iar acum îi roagă pe clienţi să le înapoieze sau să plătească preţul întreg

Dacă aţi crezut că erori de preţ apar doar la noi, aflaţi că tehnologia este tot timpul perfectibilă, iar oamenii la rândul lor sunt supuşi greşelilor (şi asta oriunde în lume).

Tableta Samsung Galaxy Tab S11 – review sau cum se comportă cel mai mare rival al iPad Air 11 (2025)

Pandemia Covid 19 a reprezentat perioada în care, cel puțin la debut, piața tabletelor a cunoscut o cerere accentuată, în principal datorită lockdown-ului.