Prețurile lui iPhone 4S fără semnarea unui contract

/
/
6 oct. 11
/

Știrea zilei este legată de Apple – moartea lui Steve Jobs după 7 ani de zile în care a luptat cu o formă rară de cancer. iPhone 4S a fost anunțat cu mai puțin de 24 ore înainte de acest eveniment ce era așteptat după imaginile cu Steve Jobs foarte slăbit la două zile după ce-și dăduse demisia din funcția de CEO al Apple.

Acum trecem la un aspect mai practic – prețurile la iPhone 4S în versiunile de 16 GB, 32 GB și 64 GB.

iPhone 4S 16 GB în Germania va costa 629 euro la liber și vă dați seama că versiunile de 32/ 64 GB vor fi mai scumpe;

iPhone 4 de 8 GB va costa în jur de 519 euro și nu este deloc ieftin;

iPhone 3GS de 8 GB – un smartphone pe care-l consider depășit – 369 euro. Mi se pare foarte scump pentru ceea ce oferă. Mai jos găsiți datele tehnice. Poate că Apple calcă pe urmele BlackBerry și speră să vândă milioane de exemplare prin intermediul companiilor de telefonie mobilă.

Telefoane mobile

Date tehnice

iPhone 4S

iPhone 4

iPhone 3GS

Ecran

IPS de 3.5 inch cu rezoluție 960×640 pixeli

Idem

TFT de 3.5 inch cu rezoluție 320×480 pixeli

Procesor

A5 dual-core la 1 GHz

A4 single-core la 1 GHz

ARM Cortex A8 la 600 MHz

Memorie

6/ 32/ 64 GB

512 MB RAM, 16/ 32 GB

256 MB RAM, 8 GB

Sistem de operare

iOS 5

iOS 4

iOS 4

Conectivitate

3G cu viteze de download de până la 14.4 Mbps, Wi-Fi b/g/n

3G cu viteze de download de până la 7.2 Mbps, Wi-Fi b/ g/ n

3G cu viteze de download de până la 7.2 Mbps, Wi-Fi b/g

Cameră foto/video

8 Megapixeli și filmează la 1080p

5 Megapixeli și filmează HD

3.15 Megapixeli și filmează VGA

Baterie/ Greutate/ Grosime

/ 140 gr/ 9.3 mm

/ 127 gr/ 9.3 mm

/ 135 gr./ 12.3 mm

Preț

În jurul a 3.500 de lei – estimare personală

2.585 lei

2.027 lei

Sursa: gsmarena.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Apple pregăteşte o surpriză europenilor, astfel că începând cu seria iPhone 18, toate smartphone-urile vor veni eSIM only

Apple vrea să implementeze o nouă standardizare în industrie, astfel că în perioada următoare va încerca să devină primul producător de telefoane inteligente din lume doar cu modele eSIM.

Digi Mobil a readus iPhone 17 de 256 GB în stoc, dar acesta este foarte scump şi nici nu beneficiază de sistemul de rate (de parcă nu ar vrea să îl vândă)

Într-un articol anterior vă spuneam că Digi Mobil nu mai are niciun iPhone în oferta sa, deşi Apple este cel mai mare producător de telefoane inteligente din lume (mărul muşcat a livrat în 2025 peste 250 de milioane de iPhone-uri la nivel global).

1 din 4 smartphone-uri active în toată lumea este un iPhone (doar Apple şi Samsung se pot lăuda cu peste 1 miliard de device-uri active)

Cei de la Counterpoint Research au publicat recent o statistică extrem de interesantă, una care se referă la numărul de smartphone-uri active la nivel global (adică acele device-uri care sunt şi folosite de către utilizatori).