Promovate puternic de Tesla, mânerele ascunse în uşile maşinilor ar putea deveni istorie (cel puţin în rândul producătorilor chinezi)

gAuto
/
/
10 sept. 25
/

Tesla este încă un nume important în rândul producătorilor auto şi foarte probabil va rămâne mulţi ani de acum înainte cu acest statut.

Compania americană a promovat multe schimbări în piaţă, printre cele mai apreciate de clienţi fiind mânerele ascunse în uşile maşinilor. Acest detaliu tehnic şi estetic a prins imediat, astfel că producătorii chinezi l-au împrumutat rapid pe foarte multe modele, în special pe variantele auto electrice.

Doar că deşi interesante, aceste mânere au creat şi nemulţumiri şi probleme. Mânerele care se culisează în caroserie ajung de multe ori să se blocheze (în special în condiţii de temperaturi extreme), nu aduc un plus consistent la aerodinamica maşinii şi ridică şi costurile de producţie.

Autorităţile chineze au început demersurile de interzicere a tehnologiei, deoarece se pare că această soluţie nu respectă condiţii minime de siguranţă. Oficialii chinezi doresc să o înlocuiască cu o tehnologie semi-retractabilă (va conţine şi un sistem mecanic ce va permite deschiderea uşilor în caz de urgenţă).

Cum producătorii auto europeni, coreeni sau japonezi nu au adoptat o astfel de soluţie, sunt şanse foarte mari ca Tesla să rămână singurul producător auto din industrie cu o astfel de propunere. Rămâne de văzut cum va reacţiona compania americană în acest context.

Sursa: profit.ro

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

De ce cumpără norvegienii doar maşini electrice, deşi vremea la ei este foarte rece, iar autonomiile scad simţitor (explicaţia vă va bulversa)?

Norvegia este ţara cu cea mai mare rată de adopţie a maşinilor electrice din lume, lună de lună fiind înmatriculate aproape în totalitate doar maşini noi cu motoare electrice (procentul este de vreo 96 – 97%).

Asociaţia Constructorilor Europeni de Autovehicule (ACEA) critică regulamentul european Industrial Accelerator Act şi avertizează că maşinile produse în Europa s-ar putea scumpi

Într-un articol anterior am adus puţin la zi situaţia industriei auto europene, iar aceasta este cât se poate de îngrijorătoare. Lucrurile evoluează într-o direcţie deloc corectă, iar în foarte scurt timp am putea asista chiar la un mic colaps al acesteia.

Primul producător european de baterii LFP, unul ce deţine inclusiv o gigafabrică funcţională, tocmai şi-a cerut insolvenţa

Europa are o industrie auto dezvoltată, însă mult prea birocratică şi cam întârziată în implementarea de tehnologii moderne. Pare din ce în ce mai sigur că maşinile electrice vor deveni majoritare după 2030 când vorbim de achiziţii noi, iar bătrânul continent nu este încă pregătit pentru aşa ceva.