RCS & RDS primeşte acordul ANCOM pentru încă un an cu taxe suplimentare în roaming

/
/
2 iul. 19
/

ANCOM permite pentru al treilea an consecutiv ca RCS & RDS să aplice taxe suplimentare în roaming în interiorul Spaţiului Economic European (SEE). Conform reglementărilor europene, operatorii telecom care nu sunt în măsură să susţină comercial Roam like at home pot fi autorizaţi să perceapa utilizatorilor suprataxe de sustenabilitate.

RCS & RDS susţine că datorită practicării celor mai mici abonamente din România nu poate susţine comercial furnizarea Roam like at home (adică roaming fără costuri suplimentare) şi de aceea este nevoită să aplice aceste taxe suplimentare.

Vestea bună este că RCS & RDS este obligată să aplice de la an la an taxe mai mici, astfel că pentru următoarele 12 luni avem cele mai mici taxe practicate până acum (prețurile nu includ TVA):

  • Date mobile – 0.00220 euro / MB vs 0.00297 euro / MB până la 30 iunie 2019;
  • Apel telefonic efectuat – 0.0187 euro / minut (pentru un apel inițiat din orice țară din SEE către un număr din România) vs 0,0208 euro / minut până la 30 iunie 2019;
  • Apel telefonic primit – 0.0085 euro / minut (pentru un apel primit în orice țară din SEE) vs 0,0091 euro / minut până la 30 iunie 2019.

Pentru apelurile efectuate în roaming în SEE abonaţii RCS & RDS vor plăti, de la primul minut, numai suprataxa, în limita minutelor naţionale incluse, respectiv tariful pentru apeluri în afara reţelei plus suprataxa, după epuizarea minutelor naţionale incluse. Pentru apelurile primite în roaming în SEE abonații RCS & RDS vor plăti, de la primul minut, numai suprataxa. Pentru datele consumate în roaming în SEE abonații RCS & RDS vor plăti, de la primul MB, numai suprataxa.

Noile tarife se aplică pentru o perioadă de 12 luni începând cu 1 iulie 2019.

Sursa: digiromania.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

DIGI România a înfiinţat o firmă nouă cu activitate de instalare fibră optică şi cablu tv

DIGI România continuă planurile de dezvoltare, chiar dacă este cunoscut deja că la nivel de grup, prioritatea numărul unu a devenit DIGI Spania (aici este loc foarte mare de creştere, iar compania trebuie să îşi dezvoltate rapid infrastructura).

Cum se prezintă clasamentul operatorilor telecom din România la jumătatea anului 2026 după numărul de clienţi?

Piaţa telecom din România trece printr-o oarece aşezare în prezent, deoarece începând cu 1 iulie 2026 am rămas cu doar trei operatori (după cum probabil ştiţi deja, 30 iunie 2026 a fost ultima zi de prezenţă oficială Telekom în ţara noastră).

TOP 5: Cele mai bune telefoane mobile ca raport preț / specificații din oferta DIGI Mobil – 08.26

Am selectat 5 telefoane mobile din oferta DIGI Mobil ce consider că sunt cele mai bune ca raport preț / specificiații, în momentul în care redactez acest articol.