Reolink Altas PT Ultra – cameră 4K de supraveghere cu baterie integrată, care poate filma în mod continuu

/
/
10 sept. 24
/

Reolink este unul dintre producătorii de sisteme video de supraveghere care a început să fie din ce în ce mai cunoscut pe această nișă. Compania a fost prezentă la IFA Berlin unde a prezentat în premieră Altas PT Ultra, despre care Reolink spune că este prima cameră de supraveghere pe baterii care poate înregistra continuu.

Conform specificațiilor oficiale, bateria de 20.000 mAh pe care Reolink Altas PT Ultra o integrează permite până la 8 zile de autonomie, în condițiile în care camera înregistrează continuu timp de 12 ore pe zi, la rezoluția maximă 4K. Poți să alegi și un panou solar prin care acumulatorul de sub carcasa camerei să fie încărcat atunci când condițiile permit asta și astfel să poți supraveghea non-stop perimetrul acoperit.

Reolink Altas PT Ultra IFA Berlin 2024

Apropo de asta, Reolink Altas PT Ultra poate fi rotită pe orizontală (axa pan) la 355 de grade, în timp ce pe verticală (axa tilt) ajustarea se face la 90 de grade. Astfel, câmpul vizual maxim ce poate fi acoperit este de aproape 360 de grade.

Spuneam că Reolink Altas PT Ultra poate filma continuu, dar există desigur și opțiunea de salvare a filmării doar la detectarea de mișcare în cadru sau la zgomote. Grație unui SoC avansat, camera va salva inclusiv 10 secunde înainte de producerea unui eveniment, cele 10 secunde fiind disponibile în memoria cache a camerei.

Camera Reolink Altas PT Ultra este complet autonomă, să spunem, neavând nevoie de niciun cablu spre a funcționa. Odată ce ai încărcat bateria, poți conecta camera la o rețea Wi-Fi (pe 2.4 sau 5 GHz), iar stocarea fișierelor video se va face local, pe un card SD ce poate avea capacitatea maximă de 512 GB.

Reolink Altas PT Ultra dispune și de funcții AI, cea mai importantă fiind cea de tracking. Adică, grație rotirii în planurile pan și tilt, poate urmări anumiți subiecți în mișcare, dacă activezi astfel de setări.

Deocamdată nu avem prețul pentru Altas PT Ultra, dar eu am primit un exemplar la test din partea Reolink, iar până ce voi publica review-ul vom primi cu siguranță dezvăluit și costul de comercializare.

Darius Pană
Editor pe Gadget.ro din septembrie 2014. Pasionat de tehnologie, automobile și fotografie. Scrie recenzii pentru telefoane mobile, automobile, dispozitive din zona audio, monitoare, televizoare, aparate foto și orice alt gadget. Folosește Realme GT 8 Pro, Canon EOS M200 + Canon EF-M 22mm 1:2 pentru fotografii și Sony ZV-E10 + Sony E 4/PZ 18-105 G OSS pentru video.

NAS QNAP TBS-h574TX – review (Un fel de supercar în lumea NAS-urilor)

Nu am mai testat de ceva vreme un Network Attached Storage, iar de la QNAP nu-mi amintesc să fi prezentat pe aici vreun NAS. Însă iată că există un început pentru orice, iar primul astfel de dispozitiv de la compania taiwaneză este și cel mai puternic NAS cu care am avut șansa până acum de…

Un brand premium de electrocasnice lansat în 2024 intră oficial pe piaţa din România de luna viitoare

Piaţa de electrocasnice din România este destul de aglomerată, însă chiar şi aşa există nume din industrie care aleg în continuare să îşi încerce norocul, inclusiv în segmentul premium.

Vodafone România a implementat ceva schimbări în grilele tv regionale şi locale

Vodafone a înştiinţat săptămâna aceasta Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) că va implementa o serie de modificări importante în grilele tv regionale şi locale (vorbim atât de eliminarea unor posturi de televiziune, cât şi de introducerea altora noi).