Samsung Galaxy Note II în oferta Vodafone, Orange și Cosmote

/
/
5 nov. 12
/

Am testat Samsung Galaxy Note II în urmă cu ceva timp și impresiile au fost pozitive. Compania sud-coreeană și-a făcut temele bine și a livrat un phablet care cu greu va fi depășit. Se spune că ar fi în pregătire un HTC cu procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro la 1.5 GHz și display de 5 inch cu rezoluție la 1080p. Numai un astfel de phablet ar putea să detroneze Note II de pe primul loc.

Specificațiile hardware pentru Samsung Galaxy Note II:

Phablet
Date tehnice
Samsung Galaxy Note II
Ecran Super AMOLED de 5.5 inch cu rezoluție 1280×720 pixeli și protejat de Corning Gorilla Glass 2
Procesor Exynos quad-core la 1.6 GHz
Memorie 2 GB RAM, 16 / 32 / 64 GB + microSD de până la 64 GB
GPU Mali-400MP
Sistem de operare Android 4.1 Jelly Bean
Conectivitate 4G / LTE, 3G, Wi-Fi a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi direct, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.0, microUSB, jack de 3.5 mm, GPS
Cameră foto și video 8 Megapixeli, autofocus, LED flash, geo-tagging, touch focus, detectare a feței și a zâmbetului, stabilizare de imagine, filmează la 1080p cu 30 fps, cameră frontală de 1.9 Megapixeli și filmează HD / 720p
Baterie 3100 mAh
Greutate 183 gr.
Grosime 9.4 mm

Și prețurile pentru Note II cu abonamentele Vodafone, Orange și Cosmote:

Samsung Galaxy Note II Vodafone Orange Cosmote
Denumire abonament Mega 25 Smartphone 1 GB Pantera 39 Smart XXL
Valoare lunară 37 euro 39 euro 55.80 euro
Minute și mesaje naţionale 250 450 + 450 500 + 500
Minute și  mesaje în reţea 1500 4000 de minute sau SMS 3000 + 3000
Trafic de date 1.5 GB Internet pe mobil nelimitat* 2.5 GB
Alte beneficii TV pe mobil 500 MMS-uri în rețea, 3000 de minute în Romtelecom
Preţ plătit pe telefon 269 euro 199 euro 1599 lei
Total – preţ plătit pe telefon + abonament pe 24 luni 1157 euro – 5233 lei 1135 euro – 5134 lei 1340 euro + 1599 lei = 7660 lei

*După 1.5 GB / lună scade la viteza de 128 kbps pe secundă.

Ofertele Orange și Vodafone sunt mai bune față de ce aduce Cosmote. La Cosmote nici cu abonament mai ieftin nu cred că Note II pică mai bine.

Puteți achiziționa Samsung Galaxy Note II și fără semnarea unui contract:

eMAG.ro – 2649 lei;
QuickMobile.ro – 2599 lei.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Primul smartphone Sony din 2026 va fi lansat oficial pe 13 mai (avem însă o veste tristă pentru români)

Sony este un nume care nu mai contează deloc pe piaţa telefoanelor inteligente, însă chiar şi aşa, anual, mai lansează unu, maxim două modele şi acestea mai mult din mândria japoneză consacrată.

TOP 10: Cele mai bine vândute smartphone-uri în primul trimestru din 2026

Piaţa globală de telefoane inteligente trece printr-o perioadă extrem de dificilă, iar de data aceasta nu ne mai referim strict la nivel de cerere şi ofertă.

Motorola Edge 70 Fusion – review (Încă o propunere solidă de la Motorola, însă poate nu cel mai corect poziționat în segmentul mid-range)

Așa cum am descoperit și anul trecut când l-am testat pe Motorola Edge 60 Fusion, acest model din gama Edge se dorește a fi cumva cel mai echilibrat. Așezat undeva la baza segmentului mid-range, la fel ca predecesorii, Motorola Edge 70 Fusion vine anul acesta să continue tradiția și se prezintă cu un design tipic…