Samsung GALAXY S6 – prezentare oficială pe 2 martie, la MWC 2015

/
/
21 ian. 15
/

Samsung GALAXY Note 4 – phablet ce ar putea indica liniile de design spre care se îndreaptă și Samsung GALAXY S6

Samsung a confirmat jurnaliștilor sud-coreeni că Samsung GALAXY S6 urmează a fi prezentat pe 2 martie 2015, într-un eveniment ce va preceda târgul de tehnologie barcelonez.

Voi fi prezent la fața locului și promit a vă relata primele impresii. Așa cum am făcut și cu Samsung GALAXY S5 în 2014. Nu am idee ce hardware urmează a integra, dar bănuiesc că mai multe detalii vor sosi în zilele și săptămânile următoare.

HTC One M9 va fi adus pe 1 martie. Se anunță o primăvară cu multe telefoane de top. S-ar putea să vedem o supriză și din partea LG cu LG G4 etc.

Update: BGR spune că ar avea specificațiile lui Samsung GALAXY S6.

– carcasă din metal și sticlă;

– display Super AMOLED de 5.1 inch cu rezoluție Quad HD, 577ppi, protejat cu Gorilla Glass 4;

– procesor octa-core pe tehnologie de 14nm și arhitectură 64-bit dezvoltat de către Samsung, 32 / 64 / 128 GB spațiu de stocare;

– 20 Megapixeli cu OIS, cameră frontală de 5 Megapixeli cu f/1.8;

– baterie de 2550 mAh ce ar oferi 4 ore de autonomie cu o reîncărcare de 10 minute.

Sursa: GSMarena.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Ce viteză a atins Samsung în 6G pe 7 GHz prin tehnologia X-MIMO?

Samsung nu se ocupă doar cu comercializarea de smartphone-uri și electrocasnice, contribuie și la dezvoltarea de echipamente pentru comunicații mobile.

Oferta zilei: Honor Magic8 Lite în varianta cu 8 GB RAM şi 256 GB stocare costă acum 1710 lei

Honor România a lansat pe final de ianuarie două noi smartphone-uri interesante: Honor Magic8 Lite şi Magic8 Pro. Ambele device-uri pun accent pe o experiență de utilizare matură, cu multe funcții AI integrate, iar gradul lor de rezistenţă este cu mult peste media industriei.

Google Pixel 10a sau cum arată o ciorbă reîncălzită (luminozitate a display-ului cu 10% mai mare, bluetooth 6.0 și SMS-uri via satelit, încărcare la 30W și atât)

Google a prezentat Pixel 9a..., scuze - pe ăsta l-au lansat în martie 2025. Pixel 10a este cel mai mic upgrade pe care l-a primit vreodată un telefon de la o generație la alta. Au dat puțin refresh la culori și aproape atât.