Samsung Galaxy XCover6 Pro şi Galaxy Tab Active4 Pro vor fi lansate oficial pe 13 iulie

/
/
17 iun. 22
/

Samsung a trimis invitaţiile de presă pentru un eveniment online ce va avea loc pe data de 13 iulie. În cadrul acestuia vor fi lansate oficial două device-uri rugged: smartphone-ul Samsung Galaxy XCover6 Pro şi tableta Samsung Galaxy Tab Active4 Pro.

Samsung Galaxy XCover6 Pro este de ceva timp la bursa zvonurilor, astfel că avem deja mare parte dintre specificaţiile sale:

  • ecran de 6.6 inci cu rezoluţie FullHD+ şi rată de refresh standard la 60Hz;
  • procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 778G realizat pe 6nm cu Adreno 642L GPU, 6 GB RAM şi 128 GB spaţiu de stocare;
  • Android 12 cu interfaţa One UI 4.1;
  • cameră foto dublă cu senzor wide de 50 Megapixeli şi senzor ultra-wide de 8 sau 12 Megapixeli;
  • cameră frontală de 13 Megapixeli;
  • baterie de 4050 mAh cu încărcare rapidă la 25W;
  • greutate de 235 grame.

Samsung Galaxy Tab Active4 Pro este o noutate, despre această tabletă nu cunoaştem mare lucru. Device-ul va fi unul destul de solid, va avea margini generoase şi va veni cu suport pentru stylus.

Important de menţionat este că ambele terminale vor beneficia de certificare IP68 care atestă rezistenţa la apă şi praf şi de certificare militară MIL-STD-810G (atestă rezistenţa la umiditate, ploaie, vibrații, radiație solară, șocuri termice etc.).

Sursa: fonearena.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Iată o listă neoficială de smartphone-uri şi tablete Samsung ce vor primi update la Android 17 în 2026

Într-un articol anterior v-am prezentat o listă de smartphone-uri şi tablete ce vor primi update la interfaţa One UI 8.5 bazată pe Android 16. Actualizările vor începe a fi făcute din luna martie, la scurt timp după lansarea oficială a seriei flagship Samsung Galaxy S26 din 25 februarie.

1 din 4 smartphone-uri active în toată lumea este un iPhone (doar Apple şi Samsung se pot lăuda cu peste 1 miliard de device-uri active)

Cei de la Counterpoint Research au publicat recent o statistică extrem de interesantă, una care se referă la numărul de smartphone-uri active la nivel global (adică acele device-uri care sunt şi folosite de către utilizatori).

Samsung testează deja interfaţa One UI 8.5 (iată ce smartphone-uri şi tablete vor fi eligibile pentru actualizare)

Seria de smartphone-uri premium Samsung Galaxy S26, Galaxy S26 Plus şi Galaxy S26 Ultra va fi lansată oficial pe data de 25 februarie 2026. Cele 3 device-uri vor veni din fabrică cu noua interfaţă One UI 8.5 bazată pe Android 16.