Sharp Aquos R – flagship cu Qualcomm Snapdragon 835, display QHD şi cameră foto de 22.6 megapixeli

/
/
18 apr. 17
/

Sharp s-a trezit din hibernare şi după lansarea modelului mid-range Sharp Z3, iată că la câteva zile distanţă anunţă un flagship echipat cu de toate: Sharp Aquos R. Văd că este o modă în 2017 ca fiecare producător să integreze un asistent virtual, iar Sharp nu face excepţie. Pe Sharp Aquos R debutează EMOPA, un asistent inteligent care poate fi activat prin apelativul “Hello EMOPA” şi poate oferi utilizatorului o gamă variată de informaţii.

Revenind la Sharp Aquos R, aş putea spune că nu uimeşte din punct de vedere estetic, mai ieftinul Sharp Z3 fiind parcă mai elegant. În schimb specificaţiile tehnice sunt pe măsura aşteptărilor: ecran de 5.3 inci cu rezoluţie QHD, procesor Qualcomm Snapdragon 835, 4 GB RAM, 64 GB spaţiu de stocare, cameră foto de 22.6 megapixeli, baterie de 3160 mAh şi Android 7.1.1 Nougat ca sistem de operare.

Sharp Aquos R dispune de port USB Type-C, scanner de amprentă, certificare IPX8 pentru rezistenţă la apă şi praf, încărcare wireless, jack audio şi conexiune bluetooth 5.0. Din păcate telefonul nu va părăsi graniţele Japoniei, iar preţul ar putea depăşi valoarea de 800 dolari.

Specificaţii complete pentru Sharp Aquos R:

  • display IGZO WQHD de 5.3 inch cu rezoluție QHD (2560 x 1440 pixeli) ce poate reda conţinut 4K HDR;
  • procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 835, Adreno 540 GPU, 4 GB RAM, 64 GB spațiu de stocare + suport pentru card microSD;
  • Android 7.1.1 Nougat;
  • 4G / LTE Cat.6, Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi direct, DLNA, Wi-Fi hotspot, USB Type-C, bluetooth 5.0, A-GPS și GLONASS, senzor pentru citirea amprentei, certificare IPX8;
  • 22.6 Megapixeli cu deschidere f/1.9, PDAF, OIS, EIS, dual-LED flash, filmare 4k şi cameră frontală de 16 Megapixeli cu PDAF şi deschidere f/2.0;
  • baterie de 3160 mAh cu încărcare rapidă şi 8.7 mm grosime.

httpvh://youtu.be/j4boD2WaGxM

Sursa: mobilissimo.ro
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: flagship, Sharp, Sharp Aquos R
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Nu mai ai internet în timpul apelului telefonic? Iată ce trebuie să faci simplu şi rapid

În mod surprinzător, oricât de banală ar părea această informaţie azi, vă spun că primesc foarte des această întrebare: De ce nu mai am internet în timpul apelului telefonic?

Nothing Phone (4a) – review (Nu-i Nimic grav aici…)

La începutul primăverii 2026 Nothing a lansat noua serie de smartphone-uri, cea de-a patra, din care fac parte deocamdată modelele (4a) și versiunea Pro, având același indicativ (4a). Noi vedem mai departe cum se prezintă Nothing Phone (4a), un smartphone care urmează liniile predecesorilor, adică pune accent pe un design aparte, cu acele luminițe (LED-uri)…

Românii au cumpărat în 2025 smartphone-uri noi în valoare de peste 1.3 miliarde de euro

România nu este o piaţă foarte mare pentru producătorii de telefoane inteligente, tocmai de aceea multe modele nu ajung pe canal oficial la noi (în ţara noastră vin în general device-urile cu acoperire standard globală).