Sharp AQUOS R3 – display cu rată de refresh de 120 HZ şi două bretoane

/
/
10 mai 19
/

Sharp AQUOS R3 este unul dintre cele mai ciudăţele smartphone-uri din punct de vedere estetic, mai ales în zona frontală acolo unde are două bretoane: unul tip picătură de apă în zona superioară şi un altul mai mare în zona inferioară ce integrează scannerul de amprentă.

Chiar şi aşa Sharp AQUOS R3 este un flagship în adevăratul sens al cuvântului, acesta integrând un ecran de 6.2 inci cu rezoluţie QHD+ şi rată de refresh de 120 HZ, cel mai puternic procesor existent la ora actuală, difuzoare stereo cu suport Dolby Atmos şi cameră foto cu tehnologie AI.

Specificaţii complete pentru Sharp AQUOS R3:

  • display IGZO LCD de 6.2 inch cu rezoluție QHD+ (3120×1440 pixeli), protecţie cu sticlă Corning Gorilla Glass, rată de refresh de 120 Hz, suport HDR10;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 855 de tip octa-core dezvoltat pe 7 nm cu 1 x Kryo 485 la 2.864 GHz + 3 x Kryo 485 la 2.42 GHz și 4 x Kryo 485 la 1.8 GHz, Adreno 640, 6 GB memorie RAM de tip LPDDR4X, 64 GB spațiu de stocare şi suport pentru card microSD de până la 512 GB;
  • Android 9.0 Pie;
  • 4G VoLTE, slot combo, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Wi-Fi direct, hotspot, bluetooth, NFC, USB Type-C, GPS, A-GPS, GLONASS și BDS, scanner de amprentă; IP68, difuzoare cu tehnologie Dolby Atmos;
  • 12.2 Megapixeli cu deschidere f/1.7, PDAF, OIS, LED flash, zoom optic 2x, filmare 4K la 30 fps + 20.1 Megapixeli ultrawide cu f/2.4, cameră frontală de 16.3 Megapixeli cu f/2.0;
  • baterie de 3200 mAh cu încărcare rapidă şi încărcare wireless la 11W, 185 gr. greutate și 8.9 mm grosime.

Sharp AQUOS R3 va fi disponibil luna această în Japonia în oferta tuturor operatorilor telecom pe negru, alb, verde, roz sau roşu. Nu avem informaţii legate de preţ.

Sursa: androidauthority.com
Categorii: Smartphone
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Vânzările de smartphone-uri în Europa sunt în cădere liberă, iar europenii par a-şi reduce încrederea în producătorii chinezi (Apple şi Samsung au crescut considerabil)

Piaţa de smartphone-uri din Europa trece printr-o mică corecţie, vânzările din ultimele lunii fiind într-o cădere vizibilă. Preţurile din ce în ce mai mari, cât şi contextul macroeconomic dificil, par a spune europenilor că schimbarea telefonului din dotare nu mai este o prioritate şi decizia mai poate aştepta.

Primele detalii pentru HUAWEI Pura X View sau cum arată un smartphone cu display lat și nepliabil… (aspect 16:9.5)

A apărut cumva din neant un format nou de smartphone-uri - ecrane late și nepliabile, să zic așa. Și bineînțeles că HUAWEI este prima companie ce anunță un astfel de produs.

De ce Samsung Galaxy Z Fold8 a beneficiat de atenție mare din partea presei și a generat vânzări peste așteptări?

Samsung Galaxy Z Fold8 a stârnit o atenție mare din partea presei tech locale și internaționale, iar compania sud-coreeană a reușit să vândă cele mai multe smartphone-uri dintr-o generație nouă la lansare, din istoria sa.