Sharp Aquos Xx3 mini – smartphone cu display de 4.7 inci şi cameră foto de 21 megapixeli

/
/
12 oct. 16
/

Din punctul meu de vedere Sharp are trei mari neajunsuri: denumirile foarte ciudate pe care le pune telefoanelor sale, preţul şi disponibilitatea doar în Japonia. În rest trebuie să recunosc că lansează device-uri foarte interesante. Nu puţine au fost situaţiile în care mi-aş fi dorit să mă joc cu un smartphone al acestui producător.

Revenind la subiectul acestui articol, Sharp Aquos Xx3 mini tocmai ce a fost lansat în Ţara Soarelui Răsare. Terminalul dispune de un display IGZO de 4.7 inci cu rezoluţie FullHD (adică are o densitate a pixelilor de 469 ppi), procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 617, 3 GB RAM, 16 GB spaţiu de stocare, cameră foto de 21 megapixeli, conectivitate NFC, VoLTE şi un acumulator de 2400 mAh.

Smartphone-ul va rula încă din fabrică Android 7.0 Nougat, însă va putea fi achiziţionat în Japonia abia din luna februarie a anului viitor. Sharp Aquos Xx3 mini va fi disponibil în 5 variante de culoare: negru, albastru, roz, alb şi verde, iar preţul este necunoscut.

sharp-aquos-xx3-mini

Specificaţii complete pentru Sharp Aquos Xx3 mini:

  • display IGZO de 4.7 inch cu rezoluție FullHD (1920 x 1080 pixeli) şi o densitate a pixelilor de 469 ppi;
  • procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 617 tactat la 1.5 GHz, Adreno 405 GPU, 3 GB RAM, 16 GB spațiu de stocare şi suport pentru card microSD de până la 128 GB;
  • Android 7.0 Nougat
  • 4G, VoLTE, dual-sim, Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi direct, NFC, DLNA, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.2, A-GPS și GLONASS, radio FM, certificare IPX5 / IPX6;
  • 21 Megapixeli cu LED flash, deschidere f/1.9 şi cameră frontală de 8 Megapixeli;
  • baterie de 2400 mAh, 8.6 mm grosime şi 135 g. greutate.

sharp-aquos-xx3-mini-2

Sursa: mobilissimo.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Primul smartphone Sony din 2026 va fi lansat oficial pe 13 mai (avem însă o veste tristă pentru români)

Sony este un nume care nu mai contează deloc pe piaţa telefoanelor inteligente, însă chiar şi aşa, anual, mai lansează unu, maxim două modele şi acestea mai mult din mândria japoneză consacrată.

TOP 10: Cele mai bine vândute smartphone-uri în primul trimestru din 2026

Piaţa globală de telefoane inteligente trece printr-o perioadă extrem de dificilă, iar de data aceasta nu ne mai referim strict la nivel de cerere şi ofertă.

Motorola Edge 70 Fusion – review (Încă o propunere solidă de la Motorola, însă poate nu cel mai corect poziționat în segmentul mid-range)

Așa cum am descoperit și anul trecut când l-am testat pe Motorola Edge 60 Fusion, acest model din gama Edge se dorește a fi cumva cel mai echilibrat. Așezat undeva la baza segmentului mid-range, la fel ca predecesorii, Motorola Edge 70 Fusion vine anul acesta să continue tradiția și se prezintă cu un design tipic…