SMIC, cel mai mare producător chinez de cipuri, a reuşit să depăşească toate obstacolele şi poate produce în masă procesoare pe 5nm

Hardware
/
/
24 apr. 25
/

Într-un articol anterior vă spuneam că cercetătorii chinezi au dezvoltat primul procesor pe 1nm, însă deşi vorbim de un reper important în evoluţie, acesta nu contează (încă) în războiul tehnologic dintre Statele Unite ale Americii şi China.

Ce este cu adevărat relevant este că SMIC, cel mai mare producător chinez de cipuri, are acum capacitatea de a produce în masă procesoare pe 5nm. Iar asta fără litografia EUV (extreme ultraviolet) folosită de americani şi (încă) aliaţii săi.

Inginerii chinezi au dezvoltat o tehnologie alternativă prin îmbinarea dintre DUV (deep ultraviolet) și SAQP (Self-Aligned Quadruple Patterning). Fără acces la EUV, chinezii au investit în ce aveau, au perfecţionat, au inventat şi au reuşit să obţină un proces complet nou ce imită precizia EUV.

Procesoarele pe 5nm sunt foarte performante şi potente şi pot fi folosite în foarte multe scenarii. Interesant este că SMIC nu se opreşte aici, compania chineză având deja în dezvoltare procesele pentru 4nm şi 3nm. Va mai dura, adevărat, dar nu atât de mult pe cât au sperat americanii.

Ce vreau să evidenţiez este că deşi în continuare Statele Unite ale Americii şi partenerii săi (Samsung, TSMC, ASML etc.) rămân cei mai avansaţi, ecartul scade de la an la an, astfel că în curând China se va putea lupta de la egal la egal într-un domeniu despre care nu ştia prea multe în urmă cu 6-7 ani.

2019 nu a fost până la urmă chiar atât de rău. Poate azi dependenţa de tehnologia americană era la fel de mare. Dar, ştiţi voi, „un şut în fund, un pas înainte”.

Sursa: gizmochina.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Piaţa de comunicaţii electronice din România are un singur lider la final de 2025, iar acesta se numeşte DIGI (cotele de piaţă pur şi simplu distrug concurenţa)

ANCOM publică de 2 ori pe an situaţia pieţei de comunicaţii electronice din România: prima raportare o face la jumătatea anului şi a doua raportare la final de an. În urmă cu doar câteva ore a fost publicată de către ANCOM situaţia aferentă la final de 2025.

România are al 7-lea cel mai ieftin internet fix din lume şi cel mai ieftin din Uniunea Europeană în 2026

România este o ţară în care serviciul de internet fix are un cost foarte accesibil, iar asta o ştim de foarte mult timp. Recent a apărut o analiză actualizată la 2026, iar situaţia se prezintă mai bine decât m-aş fi gândit.

Motorola Signature Swarovski Edition – review (Cel mai bun Motorola la nivel de camere foto și competitor de seamă în segmentul cameraphone)

Motorola Signature nu mai reprezintă neapărat o noutate, dar ediția pe care o voi prezenta în continuare este cu siguranță nu doar foarte nouă, ci și specială. Pe site-ul oficial Motorola denumirea completă apare drept Motorola Signature Collections Crystals by Swarovski și presupune de fapt un pachet, în care, pe lângă smartphone-ul în ediție specială,…