Sony Xperia XA2 în oferta Orange

/
/
9 mai 18
/

Orange și-a mărit portofoliul de telefoane Android prin modelul Sony Xperia XA2 lansat în cadrul CES 2018 de la început de ianuarie. 

Sony Xperia XA2 – 289 euro sau 65 euro cu Orange Me 31 (31 euro pe lună, NELIMITAT la minute și SMS-uri naționale și în roaming SEE, 9 GB trafic de date din care 8.7 GB pot fi consumați în roaming SEE, 600 minute internaționale).

Specificații Sony Xperia XA2:

  • display IPS de 5.2 inch cu rezoluție 1920×1080 pixeli, aspect 16:9, 424 ppi, protejat cu sticlă Corning Gorilla Glass;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 630 de tip octa-core, Adreno 510 GPU, 3 GB RAM, 32 GB spațiu de stocare, slot pentru cardurile microSD de până la 256 GB;
  • Android 8.0 Oreo;
  • 4G cu viteze de până la 600 Mbps în download și 150 Mbps în upload, Wi-Fi a/b/g/n, Wi-Fi direct, hotspot, bluetooth 5.0, USB type-C, jack de 3.5 mm, A-GPS și GLONASS, cititor de amprentă;
  • 23 Megapixeli cu f/2.0, detecție de fază pentru autofocus, LED flash, filmează la 1080p cu HDR, cameră frontală de 8 Megapixeli cu f/2.0;
  • baterie de 3300 mAh, 171 gr, și dimensiuni de 142 x 70 x 9.7 mm.

Cei 289 euro se transformă în aprox. 1343 lei. Este un smartphone mid-range cu un preț ușor mai mare față de concurență chineză. Plătești brandul, camera cu mulți megapixeli, 4G-ul capabil de viteze ridicate.

Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: orange, sony, Sony Xperia XA2
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Primul smartphone Sony din 2026 va fi lansat oficial pe 13 mai (avem însă o veste tristă pentru români)

Sony este un nume care nu mai contează deloc pe piaţa telefoanelor inteligente, însă chiar şi aşa, anual, mai lansează unu, maxim două modele şi acestea mai mult din mândria japoneză consacrată.

TOP 10: Cele mai bine vândute smartphone-uri în primul trimestru din 2026

Piaţa globală de telefoane inteligente trece printr-o perioadă extrem de dificilă, iar de data aceasta nu ne mai referim strict la nivel de cerere şi ofertă.

Motorola Edge 70 Fusion – review (Încă o propunere solidă de la Motorola, însă poate nu cel mai corect poziționat în segmentul mid-range)

Așa cum am descoperit și anul trecut când l-am testat pe Motorola Edge 60 Fusion, acest model din gama Edge se dorește a fi cumva cel mai echilibrat. Așezat undeva la baza segmentului mid-range, la fel ca predecesorii, Motorola Edge 70 Fusion vine anul acesta să continue tradiția și se prezintă cu un design tipic…