Sony Xperia XZ în oferta Orange

/
/
16 mart. 17
/

Vodafone și Telekom îl listează în shop-urile online pe Sony Xperia XZ de ceva timp, iar acum a venit timpul ca Orange să-l aducă în magazinul său. 

Sony Xperia XZ – 649 euro / aprox. 2954 lei sau 289 euro cu abonamentul Orange Me 42 (NELIMITAT la minute și SMS-uri naționale, 6 GB trafic de date la viteze 4G, 6 GB pe an în roaming, 600 minute internaționale, 2000 de minute sau SMS-uri pe an în roaming, Orange TV Go cu trafic de date necontorizat, Deezer.

La pachet alături de Sony Xperia XZ sosesc și căștile Sony MDR-XB950BT. Detalii legate de flagship-ul japonez găsiți din plin în recenzia lui Darius. Cu mențiunea că Xperia XZ a primit update la Android 7.0 Nougat.

Specificații pentru Sony Xperia XZ;

  • display IPS de 5.2 inch cu rezoluție 1920 x 1080 pixeli protejat cu Corning Gorilla Glass 4, 424 ppi, raport display / corp de 70.9%, X-Reality Engine + display triluminos, certificare IP68 în ce privește rezistența la contactul cu apa și praful;
  • procesor Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 de tip quad-core cu un dual-core la 2.15 GHz și un dual-core la 1.6 GHz, GPU Adreno 530, 3 GB de RAM, 32 / 64 GB memorie internă, suport pentru card microSD de până la 256 GB;
  • Android 6.0.1 Marshmallow și update primit la Android 7.0 Nougat;
  • 4G LTE, dual sim (opţional), Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual band, Wi-Fi Direct, bluetooth 4.2, NFC, GPS cu A-GPS, GLONASS, USB Type-C v3.0, jack de 3.5 mm, scanner de amprente, certificare IP65 şi IP 68;
  • 23 Megapixeli cu senzor Sony IMX300, f/2.0, filmează 4K, cameră frontală de 13 Megapixeli cu deschidere f/2.0;
  • baterie de 2900 mAh cu tehnologia Qnovo Adaptive Charging, 161 gr. şi 8.1 mm grosime.
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: orange, sony, Sony Xperia XZ
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.

Noile Samsung Galaxy Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra şi Z Flip 8 ajung în oferta Digi Mobil (iată cât costă şi care este sistemul de rate disponibil)

Samsung a lansat oficial săptămâna aceasta trei noi smartphone-uri, toate din categoria pliabile. Le-am prezentat pe larg în trei articole separate astfel: