Telefoane noi în oferta eMAG: Vonino Ego QS, BlackBerry Z30, HTC Butterfly S

/
/
26 oct. 13
/

eMAG și-a îmbogățit oferta de telefoane mobile cu câteva modele noi. Despre BlackBerry Z30 și HTC Butterfly S știam câtea ceva la nivel de specificații sau preț, Vonino Ego QS este noutate absolută. Vonino intră pe piața de telefoane dual-sim. Nici nu mai fac lista cu câte companii au intrat pe această nișă.

1. Vonino Ego QS – 899 lei 

Vonino-Ego-QS (5)

– display IPS de 4.5 inch cu rezoluție qHD / 540×960 pixeli;

– procesor quad-core la 1.2 GHz, 1 GB RAM, 4 GB spațiu de stocare și slot pentru microSD de până la 32 GB;

– Android 4.2 Jelly Bean;

– 3G, Wi-Fi b/g/n, bluetooth, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS;

– 8 Megapixeli și cameră frontală de 2 Megapixeli;

– baterie de 1800 mAh, 152.7 gr. și 8.6 mm grosime.

Sunt multe telefoane de 4.5 inch cu specificațiile lui Vonino Ego QS că diferența dintre ele a ajuns să o facă, exclusiv, prețul. Pe eMAG.ro este trecut cu CPU quad-core pe ARM Cortex-A9, dar cred că mai degrabă este o greșeală și smartphone-ul Vonino include ca și concurența un MediaTek quad-core pe ARM Cortex-A7 + PowerVR SGX544.

2. BlackBerry Z30 – 2999 lei 

BlackBerry-Z30

display Super AMOLED de 5 inch cu rezoluție 1280×720 pixeli și 294 ppi;

– procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro dual-core la 1.7 GHz, Adreno 320 GPU, 2 GB RAM, 16 GB spațiu de stocare și microSD de până la 64 GB;

– BlackBerry 10.2;

– 4G, Wi-Fi a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi direct, bluetooth 4.0, NFC, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS;

– 8 Megapixeli, autofocus, LED flash, geo-tagginmg, detectare a feței, stabilizare de imagine, filmează la 1080p cu 30 fps, stabilizare video, cameră frontală de 2 Megapixeli ce filmează la 720p cu 30 fps;

– baterie de 2880 mAh, 9.4 mm grosime.

Cel mai mare smartphone pe care BlackBerry l-a prezentat până acum. Nu va avea prea mare succes în fața iPhone 5S, Samsung GALAXY S4, HTC One, LG G2, Sony XPERIA Z1.

3. HTC Butterfly S – 2799 lei 

htc-butterflys-pearl-en-slide-01

– display Super LCD3 de 5 inch cu rezoluție 1920×1080 pixeli și 441 ppi, protejat cu sticlă Corning Gorilla Glass 3;

– procesor Qualcomm Snapdragon 600 de tip quad-core la 1.9 GHz, 2 GB memorie RAM și 16 GB spațiu de stocare, slot pentru microSD de până la 64 GB;

– Android 4.2 Jelly Bean;

– 4G / LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi direct, DLNA, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.0, NFC, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS și GLONASS;

– cameră principală de tip Ultrapixel la 4 Megapixeli, autofocus, LED flash, filmează la 1080p cu 30 fps, HDR video, cameră frontală de 2.1 Megapixeli;

– baterie de 3200 mAh, 160 gr. și 10.6 mm grosime.

Aș zice că eMAG face o mutare inedită listând și HTC Butterfly S. Am testat prima generație. Au păstrat liniile de design și au implementat hardware-ul de pe HTC One + camera UltraPixel.

Credit foto
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Cum poți avea acces cu smartphone-ul Samsung în Porsche Macan și Porsche Cayenne Electric?

Samsung Wallet este disponibil și în România, de la început de 2025. Totuși, nu poți adăuga carduri bancare și nici să faci plăți cu el. Da, îl folosești ca să ai acces în..., automobil (dacă deții un BMW sau un..., Porsche).

Smartphone-urile din 2026 vor fi şi mai slabe şi mai scumpe (opţiunile cu 16 GB RAM aproape că vor dispărea, însă vor apărea mai multe modele cu 4 GB RAM)

Dacă vreţi să vă cumpăraţi un smartphone într-un viitor apropiat, vă recomand să grăbiţi puţin achiziţia, asta dacă nu doriţi ca în câteva luni să plătiţi mai mult şi să primiţi mai puţin.

Nothing Phone (3a) Lite – review

La pachet cu căștile Nothing Headphone (1) am primit și telefonul pe care îl voi prezenta în continuare. Dacă la căști a fost vorba despre unele vârf de gamă, de această dată avem în față un smartphone entry-level spre mid-range, poate mai corect ar fi să spunem un mid-range de la baza categoriei. Nothing Phone…