Televizor curbat SUHD Samsung UE55JS8500 – review
/
/
1 oct. 15
Interfata-Tizen-Smart-TV-Samsung-SUHD (4)
specificatii-Samsung-UE55JS8500
Toate specificațiile le găsiți în secțiunea dedicată de pe Samsung.com/ro
Galerie de imagini din kitul de presă cu Samsung UE55JS8500;
Design
Interfata-Tizen-Smart-TV-Samsung-SUHD (5)
Ecran și sunet
Samsung-SUHD-UE55JS8500 (16)
55 inch = 138 cm în diagonală = rezoluție de 3840×2160 pixeli, folosește un panel de 10-bit cu rată de refresh de 120Hz. Sunt multe moduri presetate și poți calibra display-ul în funcție de preferințele tale. Bineînțeles, un utilizator avizat știe cum să-și calibreze ecranul smart TV-ului astfel încât să obțină culori cât mai plăcute, fără aberații de vreun fel.
Sunetul este asigurat de 2 difuzoare a 10W și 2 subwoofere de aceeași valoare, de aici o amplitudine considerabilă și un sound de-a dreptul imersiv, nu ai nevoie de boxe separate spre a avea calitate la acest capitol.
Hardware, sistem de operare și aplicații
Samsung-SUHD-UE55JS8500 (11)
Cele mai populare aplicații din magazinul Tizen OS:
  • TuneIn – posturi radio în forma digital;
  • Cinemagia – informații legate de cele mai recente filme ce rulează în cinematografe;
  • Prosport.ro;
  • The Weather Channel – prognoza meteo;
  • Curs valutar BNR;
  • Filmbox Live;
  • Vimeo – un YouTube cu conținut mai de calitate;
  • Descoperă.ro;
  • vTunner internet radio;
  • YuppTV – posturi TV, filme etc.
Setările lui Samsung UE55JS8500;
Imagini din interfața Tizen pentru Smart TV de pe Samsung UE55JS8500;
Conectivitate
Samsung-SUHD-UE55JS8500 (18)
Pe spatele lui Samsung UE55JS8500 se află elementele cele mai importante de conectivitate: port USB 3.0, conectorul pentru One Connect Mini, mufa RJ-45 pentru internet prin cablu, 3 x jack de 3.5 mm, intrare coaxială pentru antenă și optică pentru sunet. Tot pe spate se află și portul pentru alimentarea cu energie.