Piaţa bancară din România este în plin proces de transformare, în ultima perioadă existând numeroase tranzacţii importante:
- Banca Transilvania a preluat OTP Bank;
- UniCredit a preluat Alpha Bank;
- Intesa Sanpaolo a preluat First Bank;
- Raiffeisen Bank a confirmat recent achiziţia integrală a grupului financiar Garanti BBVA România.
Sub întreg acest proces al schimbării, piaţa bancară din România rămâne una stabilă şi foarte profitabilă. Conform datelor analizate de zf.ro, cele mai profitabile 10 bănci din ţară în 2025 au fost:
- Banca Transilvania – 4,095 miliarde lei (în creştere cu 16% vs 2024);
- BCR – 3,184 miliarde lei (în creştere cu 14% vs 2024);
- Raiffeisen Bank – 1,745 miliarde lei (în creştere cu 5% vs 2024);
- BRD – 1,499 miliarde lei (în creştere cu 2% vs 2024);
- ING Bank – 1,350 miliarde lei (în scădere cu 11% vs 2024);
- UniCredit Bank – 1,262 miliarde lei (în scădere cu 13% vs 2024);
- CEC Bank – 813 milioane lei (în creştere cu 22% vs 2024);
- Citi – 448 milioane lei (în scădere cu 14% vs 2024);
- Libra Internet Bank – 324 milioane lei (în creştere cu 20% vs 2024);
- Exim Banca Românească – 139 milioane lei (în creştere cu 90% vs 2024).
Din cele 29 de bănci existente în România, 20 de bănci au fost pe plus şi au raportat pentru întregul an 2025 profituri cumulate de peste 15,8 mld. lei, iar nouă bănci au fost pe minus, adunând pierderi cumulate de 369,1 mil. Lei.
Piaţa bancară trece în prezent însă printr-un mare scandal, cel al investigaţiei în urma căreia mai multe bănci au fost amendate de Consiliul Concurenţei cu o sumă totală de aproximativ 710 milioane euro. Acesta va fi cu siguranţă unul de lungă durată.