TOP 3: Tablete de 10.1 inch cu Android și conectivitate 3G

/
/
9 sept. 12
/

Sunt multe persoane care caută o tabletă de 10.1 inch cu 3G + Wi-Fi pentru portabilitate maximă. Adevărul este că nu poți beneficia la drum lung de o tabletă dacă nu ai și 3G, pe acasă pe Wi-Fi nu este suficient. Depinde de obiceiurile fiecăruia, plus că tabletele de peste 9 inch se bucură de aprecierea multora prin display-ul generos, greutatea de sub 700 de gr.

Am încercat să creionez care ar fi cele mai bune trei oferte la ora actuală – la nivelul lui septembrie. Oferta nu este așa generoasă pe cât ați crede și dacă m-aș încumeta la un TOP 10 nu aș avea suficiente modele pe care să le scot în față. Am ales tablete cu Android și las regele iPad pe margine. Spun rege pentru că în 2012 și-a majorat cota de piață la peste 70% la nivel global.

Tabletele Android s-au maturizat în 2012 și diferențele de performanță față de iPad sunt neglijabile. Avem și o comparație între noul iPad și ASUS TF700 spre a vă forma o opinie mai clară.

1. ASUS Transformer TF300 2299 lei

Ne-a sosit la review și s-a comportat excelent. Atuurile sale sunt: designul bine pus la punct, spatele ce dă un grip foarte bun și nu dă impresia că tableta de 10.1 inch ți-ar scăpa din mână, Android 4.0 și 4.1 Jelly Bean în viitorul apropiat – ASUS a adus cele mai noi versiuni Android pe tabletele sale destul de repede, procesor Tegra 3 quad-core, tableta dock auxiliară care sporește autonomia și valențele device-ului.

2. Samsung Galaxy Note 10.1 – 2729 lei

Nu am testat tableta ca atare ci doar mi-am format câteva impresii la lansarea oficială din România. Se situează pe locul II față de ASUS TF300 din cauza prețului, cu peste 4 – 500 de lei mai mare. Vorbim de un produs poziționat clar în segmentul premium, hardware puternic cu Exynos quad-core și 2 GB memorie RAM plus un stylus cu multă tehnologie și aplicații.

3. Samsung Galaxy Tab 2 10.1 – 2079 lei 

Cea mai ieftină dintre cele trei se situează pe locul III, are cel mai slab hardware și review-urile citite pe web nu sunt foarte apreciative. Nu am testat device-ul ca să le confirm sau infirm, depinde cum se descurcă procesorul dual-core cu Android 4.0 și interfața Samsung pusă peste. Mi-ar plăcea să o testez ca să văd ce poate și în viitorul apropiat vă vom oferi un review detaliat ca să vedeți dacă merită sau nu să fie achiziționată.

Și datele hardware pentru cele trei tablete:

Tablete
Date tehnice
ASUS Transformer TF300 Samsung Galaxy Note 10.1 Samsung Galaxy Tab 2 10.1
Ecran IPS LCD de 10.1 inch cu rezoluție 1280×800 pixeli PLS TFT de 10.1 inch cu rezoluție 1280×800 pixeli PLS TFT de 10.1 inch cu rezoluție 1280×800 pixeli
Procesor Quad-core la 1.2 GHz, Tegra 3 Quad-core la 1.4 GHz, Exynos 4412 Dual-core la 1 GHz, TI OMAP 4430
Memorie 1 GB RAM, 16 GB spațiu de stocare și microSD de până la 32 GB 2 GB RAM, 16 GB spațiu de stocare și microSD de până la 64 GB 1 GB RAM, 16 GB spațiu de stocare și microSD de până la 32 GB
GPU ULP GeForce Mali-400MP PowerVR SGX540
Sistem de operare Android 4.0 Android 4.0 Android 4.0
Conectivitate 3G, Wi-Fi b/g/n, bluetooth, jack de 3.5 mm, GPS 3G, Wi-Fi b/g/n, bluetooth, jack de 3.5 mm, GPS 3G, Wi-Fi b/g/n, bluetooth, jack de 3.5 mm, GPS
Cameră foto și video 8 Megapixeli și filmează la 1080p, cameră frontală de 1.2 Megapixeli 5 Megapixeli și filmează la 720p, cameră frontală de 1.9 Megapixeli 3.15 Megapixeli și filmează la 720p, cameră frontală de 0.3 Megapixeli
Baterie 22 Wh 7000 mAh 7000 mAh
Greutate 635 gr. 600 gr. 588 gr.
Grosime 9.9 mm 8.9 mm 9.7 mm
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

HUAWEI Watch Fit 5 Pro – review (Evoluție matură în segmentul ceasurilor inteligente HUAWEI cu ecran rectangular)

Gama de dispozitive purtabile de la HUAWEI este atât de extinsă încât pentru unii s-ar putea dovedi copleșitoare, de-a dreptul. Însă nu este nimic dificil în a determina care ar fi seria care ți se potrivește cel mai bine.

Primul producător european de baterii LFP, unul ce deţine inclusiv o gigafabrică funcţională, tocmai şi-a cerut insolvenţa

Europa are o industrie auto dezvoltată, însă mult prea birocratică şi cam întârziată în implementarea de tehnologii moderne. Pare din ce în ce mai sigur că maşinile electrice vor deveni majoritare după 2030 când vorbim de achiziţii noi, iar bătrânul continent nu este încă pregătit pentru aşa ceva.

Digi Mobil îşi îmbogăţeşte oferta de smartphone-uri cu 5 noi modele (mai 2026)

Digi Mobil, al doilea operator din România după numărul de clienţi pe telefonie mobilă, a actualizat oferta de telefoane inteligente, iar în mai 2026 oferă spre achiziţie 5 noi modele.