TOP 5: Piața de smartphone-uri din SUA în T3 2021 (Apple și Samsung domină, iar OnePlus și-a făcut loc în top)

/
/
5 nov. 21
/

Counterpoint Research a făcut un studiu legat de piața de smartphone-uri din Europa, iar informațiile le-ați găsit detaliate aici. Lider este Samsung, urmat de Xiaomi și Apple. În SUA este o altă dinamică, Apple + Samsung strâng 77% din smartphone-urile livrate în 1 iulie – 30 septembrie 2021.

  1. Apple – 42%, creștere de la 39% în T3 2020;
  2. Samsung – 35%, creștere de la 30% în T3 2020;
  3. Motorola – 8% de la 7% în T3 2020;
  4. TCL – 5%, scădere de la 6% în T3 2020;
  5. OnePlus – 3%, de la 0% în T3 2020;

Ceilalți jucători – 7%, de la 17% în T3 2020. Întreaga piața a crescut de la an la an cu 1 procent.

Știu că LG era destul de bine reprezentat în SUA (în 2019 aveau 13.3% – articol complet).

Samsung a avut o perioadă foarte bună, o creștere record a vânzărilor de 18% față de aceeași perioadă din 2020 (Apple a avut o creștere de 8%, observați că și ecartul s-a redus de la 9% în T3 2020 la 7% în T3 2021). Înțeleg că vânzările de smartphone-uri pliabile și telefoane ieftine cu 5G îi ajută.

Apple pe de altă parte abia ce a lansat seria iPhone 13, iar lista de așteptare se întinde și pe câteva săptămâni. Criza componentelor a afectat compania americană, iar vânzările sunt sigur că le vor sta bine și în T4 2021.

Motorola a prins locul al 3-lea după exitul LG. Un jucător nou ce a intrat pe piața din SUA este OnePlus ce a strâns un onorabil 3%. Sunt curios să văd dacă-și vor menține trendul crescător și dacă alte companii din grupul BBK vor aborda SUA în viitorul apropiat.

Sursa: CounterPointResearch.com
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: apple, motorola, OnePlus, samsung, TCL
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Motorola Signature Swarovski Edition – review (Cel mai bun Motorola la nivel de camere foto și competitor de seamă în segmentul cameraphone)

Motorola Signature nu mai reprezintă neapărat o noutate, dar ediția pe care o voi prezenta în continuare este cu siguranță nu doar foarte nouă, ci și specială. Pe site-ul oficial Motorola denumirea completă apare drept Motorola Signature Collections Crystals by Swarovski și presupune de fapt un pachet, în care, pe lângă smartphone-ul în ediție specială,…

RugOne Xever 8 este primul telefon inteligent din lume căruia îi poţi schimba bateria, dar el să rămână funcţional în tot acest timp

RugOne este un producător chinez mai puţin cunoscut (fostul UleFone), el fiind specializat în fabricarea de smartphone-uri foarte rezistente, aşa numitele modele rugged.

CEO-ul Nothing susţine că memoria RAM şi stocarea reprezintă acum mai bine de 50% din costul de producţie al unui smartphone

Nu mai este o surpriză pentru nimeni că inteligenţa artificială a acaparat mai toată producţia de semiconductori, iar producătorii de telefoane inteligente trec efectiv printr-un adevarat tsunami al preţurilor pentru diverse componente hardware.