Vodafone dă drumul la al doilea val de scumpiri unilaterale din 2025 şi îşi anunţă clienţii de telefonie mobilă de o nouă creştere a preţurilor abonamentelor

Retelistica
/
/
16 iul. 25
/

În luna martie a acestui an am aflat că Vodafone a transmis primul val de notificări de scumpire unilaterală a abonamentelor cu 5.8%. Operatorul telecom a activat atunci articolul 7.2 din Clauzele Contractuale, unul ce spune că tarifele pot fi indexate cu o frecvenţă anuală prin simpla notificare transmisă anterior aplicării indexării. În această indexare sunt luate în calcul fluctuaţiile de preţuri ale bunurilor şi serviciilor de pe piaţă, iar raportarea se face la indicele armonizat al preţurilor de consum.

În ultimele ore cei de la Vodafone au început să trimită al doilea val de notificări, unul care vizează de această dată doar telefonia mobilă.

Mai mulţi abonaţi din România au primit informarea că preţul lunar al abonamentului de servicii mobile se va majora cu 1.3 euro TVA inclus. Scumpirea se va implementa „începând cu factură emisă ulterior celor 30 de zile de la data acestei notificări”.

Vodafone susţine că această mărire de preţ este necesară pentru a păstra serviciile oferite „la standarde ridicate de calitate”.

Cei care aţi primit această informare şi sunteţi nemulţumiţi de ea, aveţi la dispoziţie 30 de zile de renunţare la contract fără niciun fel de penalizare.

Poate pentru unii este timpul pentru o portare…

Sursa: economica.net

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

De ce operatorii telecom din România (Orange, DIGI, Vodafone) se raportează la euro, deşi totul se plăteşte în lei (salarii, facturi, taxe şi impozite etc.)

Începând cu data de 27.05.2026 pentru clienţii noi, respectiv 01.07.2026 pentru clienţii deja existenţi, DIGI îşi raportează toată partea comercială din România în euro. Am scris pe subiect mai multe articole astfel:

De ce cred că, după ani buni de creştere, DIGI poate pierde rapid cotă de piaţă în România pe televiziune şi internet fix (asta dacă Orange şi Vodafone vor profita de situaţie)

În ultimele zile piaţa telecom din România s-a animat, asta după ce DIGI a făcut o mişcare de care avea mare nevoie. Operatorul telecom trebuia să îşi crească rapid veniturile şi cum volumele au încetinit serios (strategia de bază a celor de la DIGI este să meargă cu marje mici şi volume mari), cea mai…

Este oficial, Telekom Mobile mai are o lună de prezenţă în România (Vodafone confirmă fuziunea finală)

Pe 1 octombrie 2025 Vodafone România anunţa oficial finalizarea achiziţiei Telekom România, operatorul roşu preluând majoritatea angajaților, toți clienții postpaid și business, rețeaua de magazine și mare parte din infrastructura de rețea tehnică.