Vodafone se pregăteşte să vândă iPad 3G-ul

/
/
29 iun. 10
/

Deocamdată este un zvon pe care îl pescuiesc de pe boio.ro. Săptămâna trecută companiile de telefonie mobilă Orange şi Vodafone au anunţat aproape în acelaşi timp că vor face clienţilor disponibile noile cartele micro-SIM întâlnite la smartphone-urile din generaţie nouă şi evident la iPad-ul 3G.

Detalii despre noile microsim-uri:
– sunt cu 52% mai mici decât cartelele sim normale;
– se consideră că dimensiunile reduse le fac mai uşor de implementat într-un device;
– mai sunt numite şi 3FF SIM;
– actualele sim-uri au 15×25 mm iar 3FF SIM se laudă cu 12×15 mm iar în grosime sunt identice 0,76 mm;
– compatibile cu iPhone 4 şi iPad 3G;
Astfel se poate anticipa că Orange şi Vodafone se pregătesc să aducă pe piaţa autohtonă handseturile mult dorite de la Apple. Interesant va fi războiul preţurilor. Dacă Cosmote ar fi prin preajmă chiar m-aş gândi la costuri rezonabile. :)
Update: Eu zic să revizuiască semnalul în 3G înainte de a se arunca pe aceste micro-sim-uri. Când am testat N900 cu cartela Vodafone internet nu am avut de ce să mă vait dar pe Cosmote 3G-ul este, pe bune, tare selectiv. 
Categorii: Orange, Vodafone
Cuvinte cheie:
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Situaţie ciudată la Orange YOXO, abonamentul de 2.9 euro / lună (cel mai ieftin) oferă aproape la fel de mult internet pe mobil naţional, cât oferă şi în roaming SEE

V-am mai spus şi cu alte ocazii că începând cu 1 ianuarie 2026 formula de calcul pentru internetul pe mobil în roaming SEE s-a schimbat, iar acum primim mai multe resurse pentru acelaşi cost.

Nici bine nu s-a lansat serviciul Vodafone EASY, că Vodafone pregăteşte deja primele modificări la nivel de abonamente (mai multe resurse, la preţuri mai mari)

La final de octombrie Vodafone anunţa lansarea Vodafone EASY, un nou serviciu disponibil 100% digital, ușor de activat, ușor de folosit și ușor de plătit, în doar câțiva pași online, direct din aplicația mobilă disponibilă atât pentru Android, cât și iOS.

Vodafone lansează două noi pachete de internet fix şi televiziune, unele ce includ şi cameră video pentru interior / exterior (preţurile pornesc de la 8.5 euro / lună)

La finalul lunii trecute aflam că Vodafone a lansat două noi pachete de internet fix şi televiziune, Vodafone Ultra Home şi Ultra Home+.