Volvorii Timeless – primii pantofi hi-tech pentru femei

/
/
20 mart. 15
/

Compania lituaniană Ishuu Technologies este un dezvoltator software cu ramificaţii în China care doreşte să revoluţioneze o lume foarte complicată pentru bărbaţi: cea a pantofilor pentru femei. Această companie colectează fonduri în această perioadă pentru a lansa varianta comercială a unei versiuni de pantofi hi-tech: Volvorii Timeless.

Volvorii Timeless sunt acoperiţi cu ecrane E-ink flexibile care vor permite schimbarea culorilor şi desenelor de pe pantofi prin intermediul unei simple aplicaţii pe mobil. Deoarece este o tehnologie nouă, momentan se pot realiza schimbări doar pentru negru, alb şi gri, însă dacă vor reuşi să strângă fondurile necesare dezvoltării, cu siguranţă în mai puţin de un an vom vedea şi primii pantofi Volvorii Timeless coloraţi.

Volvorii Timeless 12

Toată tehnologia existentă pe aceşti pantofi va fi integrată în talpa acestora. Volvorii Timeless vor dispune şi de două baterii care în funcţie de utilizarea pantofilor, vor permite o autonomie de până la 6 luni. Pentru a schimba culoarea şi desenul de pe pantofi, se va utiliza o aplicaţie special creată pentru smartphone, care va utiliza tehnologia Bluetooth pentru a comunica cu Volvorii Timeless.

Cei de la Ishuu Technologies garantează că greutate acestor pantofi nu o va depăşi pe cea a oricărui pantof normal, iar preţul unei perechi va fi de 249 de dolari (primii 10 cumpărători au putut rezerva o pereche cu doar 149 de dolari + taxele de transport). Primele livrări sunt estimate a fi făcute în luna decembrie a acestui an.

httpvh://youtu.be/TZyLHz2GlYs

Sursa: indiegogo.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

O nouă bancă din top 10 ar putea dispărea în curând din România (aceasta a fost scoasă la vânzare încă de anul trecut)

Sectorul bancar este unul de aglomerat în ţara noastră, iar acesta pare a trece printr-un proces de consolidare, unul în urma căruia vom avea mai puţine bănci, dar mai puternice.

5 gadgets de la Kaufland (11.03 – 17.03.2026)

A mai trecut o săptămână, aşa că am ajuns din nou la clasica noastră rubrică legată de cele mai interesante 5 gadgets din catalogul Kaufland.

IKEA a lansat o lampă de veghe cu senzor de mişcare foarte accesibilă

Personal apreciez la IKEA că oferă tot timpul idei şi soluţii noi pentru casă, iar de multe ori nici nu conştientizăm că avem nevoie de un produs anume, până nu îi vedem utilitatea în altă parte.