Xiaomi Redmi Note 11 SE – smartphone 5G de buget cu procesor MediaTek Dimensity 700 5G

/
/
24 mai
/

Alături de smartphone-urile Xiaomi Redmi Note 11T Pro şi Note 11T Pro Plus, producătorul chinez a lansat şi un telefon 5G foarte accesibil – Xiaomi Redmi Note 11 SE.

Device-ul este construit în totalitate din plastic şi este echipat cu cel mai modest procesor 5G existent în piaţă – MediaTek Dimensity 700 5G. Ecranul este un IPS LCD cu rezoluţie FullHD+ şi rată de refresh de 90Hz, bateria de 5000 mAh beneficiază de încărcare la doar 18W, iar camera foto triplă include o serie de senzori mai modeşti.

Nu îmi place că Xiaomi Redmi Note 11 SE a fost lansat cu MIUI 12 bazat pe Android 11, când smartphone-urile prezentate anterior au venit cu MIUI 13 bazat pe Android 12.

Specificaţii complete pentru Xiaomi Redmi Note 11 SE:

  • display IPS LCD de 6.5 inch cu rezoluție 2400×1080 pixeli, rată de refresh de 90Hz, protejat cu sticlă Corning Gorilla Glass 3;
  • procesor MediaTek Dimensity 700 5G de tip octa-core pe 7nm, Mali-G57 MC2 GPU, 4 / 8 GB LPDDR4X RAM, 128 GB UFS 2.2 spațiu de stocare + suport pentru card microSD de până la 512 GB;
  • Android 11 cu MIUI 12;
  • 5G SA / NSA, 4G, Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi direct, DLNA, hotspot, bluetooth 5.1, NFC, USB Type-C, GPS, GLONASS, BDS, Beidou, GALILEO, QZSS pe partea de localizare, cititor de amprentă lateral, port infraroşu, radio FM, acustică Hi-Res;
  • 48 Megapixeli cu f/1.79 și dimensiune a pixelului de 0.8 microni, flash LED + 2 Megapixeli pentru adâncimea de câmp + 2 Megapixeli macro cu dimensiune a pixelului de 1.75 microni, cameră frontală de 8 Megapixeli, f/2.0, funcţii AI, filmare la 1080p cu 30 fps;
  • baterie de 5000 mAh ce permite o încărcare rapidă până la 18W, dimensiuni 161.81 x 75.34 x 8.92 mm, 190 gr greutate

Xiaomi Redmi Note 11 SE va fi disponibil pe negru şi albastru la următoarele preţuri:

  • 4 GB RAM + 128 GB spaţiu de stocare – 150 dolari;
  • 8 GB RAM + 128 GB spaţiu de stocare – 205 dolari.

Sursa: fonearena.com
Categorii: Xiaomi
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Tableta Xiaomi Redmi Pad 2 – review

Redmi Pad 2 este o tabletă ce punctează bine ca raport preț / specificații, de aici și review-ul de față realizat după câteva zile de utilizare. 

Xiaomi POCO F7 Ultra – review

Seria Poco nu mai este promovată drept distinct față de gama Xiaomi, iar Poco F7 Ultra mi se pare că este cel mai interesant smartphone din gamă. Are specificații de top și un preț de mid-range mai răsărit. 

De ce Xiaomi Redmi Pad 2 mi se pare a fi surprinzător de bună pentru prețul ei?

Xiaomi a lansat o tabletă ce impresionează ca raport preț / specificații / experiență de utilizare. Redmi Pad 2 mi se pare că se adresează celor ce doresc o tabletă pentru copil, dar și celor mai în vârstă ce doresc un dispozitiv cu ecran mare pentru social media și nu numai, cât chiar și studenților…