Xiaomi Redmi Note 2 – smartphone cu display FullHD, procesor octa-core şi preţ surprinzător

/
/
9 aug. 15
/

Xiaomi se pregăteşte să lanseze săptămâna viitoare smartphone-ul Xiaomi Redmi Note 2. Din informaţiile existente până la această oră, noul terminal pare a fi unul dintre cele mai bune telefoane din categoria celor de buget: display FullHD, procesor octa-core pe 64 biţi, 2 GB memorie RAM şi cameră foto de 13 megapixeli.

Xioami Redmi Note 2 2

Specificaţii probabile pentru Xiaomi Redmi Note 2:

– display IPS de 5.5 inch cu rezoluție FullHD (1920 x 1080 pixeli);

– procesor octa-core (probabil MediaTek MT6795) pe 64 biţi tactat la 2.0 GHz, 2 GB RAM, 16 GB spațiu de stocare și slot pentru card microSD;

– Android 5.0.2 Lollipop cu MIUI 6;

– dual-sim, 4G / LTE, Wi-Fi b/g/n, bluetooth, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS și GPS;

– 13 Megapixeli cu autofocus, LED flash, cameră frontală de 5 Megapixeli;

– baterie de 3020 mAh.

La prima vedere aceste specificaţii par foarte bune, iar în condiţiile în care preţul probabil pentru Xiaomi Redmi Note 2 va fi de aproximativ 110 dolari (în China), cred că avem de-a face cu un nou best buy. Ce părere aveţi?

Xioami Redmi Note 2 3

Sursa: gsmdome.com
Categorii: Smartphone, Xiaomi
Cuvinte cheie: Xiaomi, Xiaomi Redmi Note 2
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

RugOne Xever 8 este primul telefon inteligent din lume căruia îi poţi schimba bateria, dar el să rămână funcţional în tot acest timp

RugOne este un producător chinez mai puţin cunoscut (fostul UleFone), el fiind specializat în fabricarea de smartphone-uri foarte rezistente, aşa numitele modele rugged.

CEO-ul Nothing susţine că memoria RAM şi stocarea reprezintă acum mai bine de 50% din costul de producţie al unui smartphone

Nu mai este o surpriză pentru nimeni că inteligenţa artificială a acaparat mai toată producţia de semiconductori, iar producătorii de telefoane inteligente trec efectiv printr-un adevarat tsunami al preţurilor pentru diverse componente hardware.

Trump Mobile vinde americanilor o clonă de smartphone chinezesc prezentată ca fiind „proudly american”

În iunie 2025, Trump Organization anunţa lansarea oficială a operatorului telecom Trump Mobile (operator MVNO) şi tot atunci era lansat cu mare fast smartphone-ul Trump T1 Phone, prezentat ca fiind „conceput şi construit în SUA”.