ZTE Grand X IN – smartphone cu procesor Intel Atom

/
/
31 aug. 12
/

Compania ZTE tocmai ce a prezentat primul lor smartphone cu procesor Intel. ZTE Grand X IN se numeşte acesta şi va avea drept “motor” procesorul single-core Intel Atom Z2460 tactat la 1,6 GHz.

Acceleratorul grafic al acestui device va fi unul din gama Intel Graphics Media şi va rula la aproximativ 400 de MHz. Nu ştim încă ce performanţe va obţine în testele de benchmark acest procesor single-core, dar cred totuşi că Intel a cam pierdut startul pe această nişă a procesoarelor de smartphone-uri, tablete etc.

În timp ce alţi producători au deja procesoare quad-core extrem de puternice, Intel abia întră pe piaţă cu unele single-core. Vom vedea însă ce va fi.

 Iată cum arată noul smartphone ZTE:

Smartphone

Date Tehnice

ZTE Grand X IN

Ecran

4,3 inch LCD cu o rezoluţie de 960 x 540 pixeli

Procesor

Intel Atom Z2460 single-core tactat la 1,6 Ghz

Memorie

1 GB memorie RAM + 16 GB memorie internă ( + card microSd până la 32 GB)

GPU

Intel Graphics Media tactat la 400 MHz

Sistem de operare

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Conectivitate

3G, Wi-Fi, Bluetooth, DLNA, NFC, GPS, microUSB, jack de 3.5 mm

Cameră foto şi video

8 megapixeli cu LED flash + 0,3 megapixeli

Baterie

1650 mAh

Greutate

140,8 grame

Măsuri

127 x 65 x 9,9 mm

ZTE Grand X IN va fi lansat în luna septembrie a acestui an şi îşi va face debutul în ţări precum Grecia, Ungaria şi Germania. Preţul smartphone-ului se pare că va fi undeva la 300 de euro.

Sursa foto: gsmarena.com

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Oferta zilei: Honor Magic8 Lite în varianta cu 8 GB RAM şi 256 GB stocare costă acum 1710 lei

Honor România a lansat pe final de ianuarie două noi smartphone-uri interesante: Honor Magic8 Lite şi Magic8 Pro. Ambele device-uri pun accent pe o experiență de utilizare matură, cu multe funcții AI integrate, iar gradul lor de rezistenţă este cu mult peste media industriei.

Google Pixel 10a sau cum arată o ciorbă reîncălzită (luminozitate a display-ului cu 10% mai mare, bluetooth 6.0 și SMS-uri via satelit, încărcare la 30W și atât)

Google a prezentat Pixel 9a..., scuze - pe ăsta l-au lansat în martie 2025. Pixel 10a este cel mai mic upgrade pe care l-a primit vreodată un telefon de la o generație la alta. Au dat puțin refresh la culori și aproape atât.

HUAWEI Mate X7 – review (Nu-i chiar CameraPhone, dar putem să-i spunem CameraFold!)

Anul acesta ar putea fi cel în care vânzările de smartphone-uri pliabile să explodeze. Spun asta fiindcă sunt zvonuri ce par tot mai aproape de adevăr despre Apple, care ar urma să prezinte și să lanseze comercial primul pliabil din istoria companiei.