9 smartphone-uri Xiaomi, Redmi şi Poco nu vor mai primi niciun fel de update software

Software
/
/
27 iul. 25
/

Cei de la Xiaomi îşi actualizează periodic aşa numita listă EOL (end-of-life), adică un fel de centralizator al tuturor device-urilor ce au ajuns la finalul perioadei de suport software.

Orice dispozitiv ajuns pe lista EOL este scos de pe masa de lucru a inginerilor Xiaomi, astfel că acestea nu vor mai primi actualizări de niciun fel, nici măcar banale remedieri de bug-uri.

Şi fără a mai prelungi emoţiile, iată care sunt cele 9 smartphone-uri Xiaomi, Redmi şi Poco ce nu vor mai primi update-uri de acum înainte:

  • Xiaomi Redmi A1;
  • Xiaomi Redmi A1+;
  • Xiaomi Redmi 11 Prime 4G;
  • Xiaomi 11T;
  • Xiaomi 11T Pro;
  • Xiaomi 11 Lite 5G NE;
  • Xiaomi 11 Lite;
  • Poco M5;
  • Poco C50.

Din păcate toate aceste telefoane vor rămâne blocate la versiunile software actuale, astfel că, dacă deţineţi un astfel de exemplar, v-aş recomanda să îl schimbaţi, să vă cumpăraţi un model mai nou.

Xiaomi nu oferă în general un suport software pe o perioadă foarte lungă pentru modelele accesibile, compania chineză având ceva minusuri chiar şi în segmentul premium, acolo unde competiţia vine şi cu 5-7 ani de actualizări garantate. La cum evoluează lucrurile în ultima perioadă, atenţia la detalii cam face diferenţa pe această piaţă, astfel că le-aş recomanda celor de la Xiaomi mai multă implicare în acest sector (să nu uităm că Samsung vine cu 6 ani de update-uri chiar şi la smartphone-uri de sub 1000 – 1500 lei).

Sursa: gizchina.com

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Ce smartphone-uri şi tablete Xiaomi, Redmi şi POCO sunt eligibile pentru actualizarea la interfaţa HyperOS 4 bazată pe Android 17 (peste 60 de modele)?

Android 17 ar urma să fie lansat oficial în luna iunie, deci un viitor update stabil la HyperOS 4 are toate şansele să ajungă pe primele device-uri compatibile prin toamnă.

Xiaomi Redmi 17 5G – primele specificaţii hardware (de ce lipseşte Xiaomi Redmi 16 5G?)

Xiaomi Redmi 15 5G a fost lansat oficial în China pe 1 august 2025, iar la doar câteva zile distanţă, acesta a fost disponibil oficial şi în România.

CEO-ul Xiaomi, Lei Jun, avertizează că preţurile smartphone-urilor vor creşte semnificativ an de an (vor putea trece chiar şi de bariera a 10.000 lei / device în România)

În toamna anului trecut, preşedintele Xiaomi, Lu Weibing, declara că smartphone-urile vor fi mai scumpe începând cu 2026, în contextul în care preţurile la anumite componente hardware creşteau constant (de la memorii RAM şi spaţii de stocare, până la procesoare).