HERE Auto – noutăți prezentate la Salonul Auto de la Paris

/
/
4 oct. 14
/

După cum am mai scris și într-un alt articol, după achiziția de către Microsoft, Nokia a păstrat alte câteva divizii. Una dintre ele este Here, care se ocupă de hărți și navigare.

Here Auto dorește să devină soluția aleasă de cât mai mulți producători de mașini pentru softul navigației din sistemul integrat al vehiculului. La Salonul Auto de la Paris (Mondial de l’Automobile) au fost prezentate ultimele noutăți propuse de Here.

Cum, în ultimul timp vehiculele dispun de tot mai multe display-uri, aranjate prin diverse locuri ale mașinii, software-ul propune afișarea informațiilor în mod distinct, pe fiecare dintre ele. Adică, pe display-ul unității multimedia să fie prezentată ca și până acum, harta cu toate detaliile, iar pe ecranul din tabloul de bord sau chiar pe head-up-display, doar informațiile relevante.

Știu, acest lucru se întâmplă și acum la unele modele premium și nu numai, dar Here Auto merge mai departe și permite pasagerilor să interacționeze cu sistemul, pe propriile device-uri – smartphone sau tabletă. Astfel, prin aplicațiile dedicate din Google Play sau App Store, ceilalți ocupanți din mașină pot vedea pe propriile ecrane mai multe detalii despre ruta aleasă de sistemul de navigație și pot face chiar sugestii. Adică, pot adăuga puncte de interes sau chiar propune rute alternative. Totuși, aceste lucruri nu se pot întâmpla fără știința și acordul șoferului, care poate alege să folosească sugestiile sau să le ignore.

Mai mult, primind informații de la computerul de bord al autovehiculului, Here Auto îți poate arăta benzinăriile din apropiere, atunci când combustibilul din rezervor este pe terminate.

Producătorii au la dispoziție din partea Here Auto un SDK (Software Development Kit) prin care pot modifica interfața, pentru a se potrivi mai bine cu specificul fiecărei mărci. Pot, de asemenea, să lase aplicația așa cum este, dar acest lucru este puțin probabil.

Sursa : Here.com
Categorii: Software
Cuvinte cheie: HERE, Here Auto, microsoft, nokia
Darius Pană
Editor pe Gadget.ro din septembrie 2014. Pasionat de tehnologie, automobile și fotografie. Scrie recenzii pentru telefoane mobile, automobile, dispozitive din zona audio, monitoare, televizoare, aparate foto și orice alt gadget. Folosește Realme GT 8 Pro, Canon EOS M200 + Canon EF-M 22mm 1:2 pentru fotografii și Sony ZV-E10 + Sony E 4/PZ 18-105 G OSS pentru video.

Premieră istorică, o firmă de avocatură AI a câştigat primul său proces

Garfield Law (cunoscută însă mai mult drept Garfield AI) este prima firmă de avocatură din lume nativă AI şi reglementată oficial. Fondată de Philip Young (un avocat din Londra) şi de Daniel Long (un fizician specializat în mecanica cuantică), compania funcţionează ca o firmă de avocatură digitală specializată în recuperarea creanţelor si gestionarea litigiilor de…

Iată o listă detaliată cu smartphone-uri şi tablete de la mai toţi producătorii importanţi, ce vor primi actualizarea la Android 17

Google a lansat săptămâna aceasta versiunea stabilă de Android 17, cea mai nouă iteraţie a celui mai utilizat sistem de operare mobile din lume. Am scris şi eu un articol pe acest subiect, unul pe care vă invit să îl citiţi aici.

Electronic Arts nu doar că te va pune în continuare să dai bani frumoşi pe jocurile sale, dar vei primi şi reclame din belşug în gameplay

Mi se pare că companiile din tehnologie au intrat într-o fază extrem de agresivă de a genera din ce în ce mai multe venituri, orice produs sau serviciu fie este mai scump, fie este plin de reclame.