Oukitel K10000 sau cum va arăta primul smartphone cu baterie de 10.000 mAh

/
/
30 iun. 15
/

Oukitel este o companie asiatică mai puţin cunoscută care a lansat deja câteva smartphone-uri interesante precum Oukitel U8 şi Oukitel U9. Aceştia au de gând să spargă barierele autonomiei de 24 de ore prin intermediul smartphone-ului Oukitel K10000. Acesta va fi primul telefon din lume cu o baterie de 10.000 mAh.

Din păcate această baterie uriaşă aduce cu sine şi o dimensiune destul de mare a device-ului. Conform unor imagini publicate în dot com, Oukitel K10000 va fi destul de corpolent, realizat din metal şi cu o grosime de cel puţin 10-11 mm (estimare personală).

Oukitel K10000 8

Alte dotări hardware sigure ale acestui device vor fi display-ul de 5.5 inci cu rezoluţie HD (1280 x 720 pixeli), procesor quad-core MediaTek MT6735, 2 GB memorie RAM, 16 GB memorie internă, cameră foto de 13 megapixeli cu flash LED + cameră frontală de 5 megapixeli şi Android 5.1 Lollipop.

În cursul zile de astăzi am primit o confirmare despre Oukitel K10000 şi din partea celor de la coolicool.com care ne-au trimis poze făcute chiar de ei cu un prim smartphone primit în teste de la producător. Aceştia ne-au confirmat de asemenea că Oukitel promite pentru acest terminal o autonomie de până la 7 zile într-o utilizare medie.

Sursa: neowin.net
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Primul smartphone Sony din 2026 va fi lansat oficial pe 13 mai (avem însă o veste tristă pentru români)

Sony este un nume care nu mai contează deloc pe piaţa telefoanelor inteligente, însă chiar şi aşa, anual, mai lansează unu, maxim două modele şi acestea mai mult din mândria japoneză consacrată.

TOP 10: Cele mai bine vândute smartphone-uri în primul trimestru din 2026

Piaţa globală de telefoane inteligente trece printr-o perioadă extrem de dificilă, iar de data aceasta nu ne mai referim strict la nivel de cerere şi ofertă.

Motorola Edge 70 Fusion – review (Încă o propunere solidă de la Motorola, însă poate nu cel mai corect poziționat în segmentul mid-range)

Așa cum am descoperit și anul trecut când l-am testat pe Motorola Edge 60 Fusion, acest model din gama Edge se dorește a fi cumva cel mai echilibrat. Așezat undeva la baza segmentului mid-range, la fel ca predecesorii, Motorola Edge 70 Fusion vine anul acesta să continue tradiția și se prezintă cu un design tipic…