ladetoate.ro şi ocx.ro – cele mai neinspirate site-uri de anunţuri online

/
/
19 mai 16
/

Azi-dimineaţă în jurul orei 9:00 primesc pe telefonul personal un SMS ciudat cu ceva greşeli gramaticale (mai exact lipsa mai multor semne de punctuaţie). Se făcea că au fost lansate 3 noi site-uri de anunţuri online, iar două dintre ele au denumiri complet neinspirate: ladetoate.ro şi ocx.ro. Sursele celor două denumiri le cunoaştem cu toţi.

sms

Iniţial am crezut că este o glumă, însă după ce le-am verificat pe ambele mi-am dat seama că acestea chiar au anunţuri publicate. Nu sunt multe, poate câteva zeci, însă aceste site-uri chiar există. Suplimentar celor două a mai fost lansat şi earivaj.ro care îmi sună la fel de tâmp şi despre care cred că este la rândul său inspirat după un alt site de anunţuri mai cunoscut (nu reuşesc să îmi dau seama după care).

Cred în continuare că este o glumă proastă, iar dacă acestea se dovedesc serioase aş putea spune că sunt o jignire adusă mai cunoscutelor olx.ro şi lajumate.ro. Cât de neinspirat să fii să alegi aceste denumiri pentru noi platforme de anunţuri online?

Categorii: Diverse
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Alphabet (Google), Apple şi Microsoft au fost cele mai profitabile companii din lume în 2025

Companiile caută în general să facă un profit cât mai generos, unul care să mulţumească atât executivul, cât mai ales acţionarii.

Piaţa de electronice de consum din România va încheia anul cu o valoare de 13.36 miliarde lei (în creştere cu 5.2% vs 2024)

Românii continuă să cumpere electronice de consum, iar cel mai recent raport „Consumer Electronics in Romania” susţine că anul 2025 se va încheia cu o valoare de 13.36 miliarde de lei (undeva la 2.62 miliarde de euro). Vorbim de o creştere importantă de 5.2% vs 2024.

Tranzacţia finalului de an – Netflix cumpără studiourile Warner Bros. şi platforma de streaming video HBO Max pentru 82.7 miliarde de dolari

Nici bine „nu s-a uscat cerneala” pe articolul despre intenţia Netflix de a cumpăra studiourile Warner Bros. şi platforma de streaming video HBO Max, că această tranzacţie a şi fost parafată.