Porsche Panamera 4 E-Hybrid – autonomie în modul electric de până la 50 kilometri

/
/
9 sept. 16
/

Porsche și-a mărit gama Panamera prin includerea unui model hibrid de tip plug-in denumit – Porsche Panamera 4  E-Hybrid. Urmează a fi prezentat oficial în cadrul Salonului Auto de la Paris. 

Date cheie pentru noua limuzină sportivă a companiei germane:

  • 462 CP, tracțiune integrală, viteză maximă de 278 km/h și 700 Nm, 0 – 100 km/h în 4.6 secunde;
  • motor electric de 136 CP și 100 kW, cuplu de 400 Nm livrat direct la călcarea pedalei de accelerație + motor pe benzină de tip V6 biturbo de 2.9 litri cu 330 CP și 450 Nm;
  • motorul electric este alimentat de către o baterie Litiu-ion răcită cu lichid, capacitate de 14.1 kWh și se încarcă în 5 ore de la o priză de 230V – 10A. Cu încărcătorul opțional de 7.2 kW se încarcă în 3.6 ore;
  • procesul de încărcare poate fi pornit din aplicația Porsche Car Connect disponibil pe telefoanele mobile, dar și pe Apple Watch. Are și un sistem de aer condiționat auxiliar pentru a răci sau încălzi habitaclul când Panamera 4 E-Hybrid este la încărcat;
  • consum de combustibil de 2.5l/ 100 km după NEDC ( acronim de la New European Driving Cycle), 56 g/km pentru nivelul de dioxid de carbon eliberat în atmosferă;
  • cutie PDK automată în opt trepte, convertizor de cuplu;
  • prețurile pornesc de la 95.492 euro fără TVA.

Primele unități încep a fi livrate din aprilie 2017, iar comenzile pot fi deja preluate în România. Celelalte modele din gama: Panamera Turbo cu 550 CP, Panamera 4S – 440 CP, Panamera 4S Diesel – 422 CP.

Ne anunțați și pe noi dacă vă comandați o astfel de limuzină, nu de alta, dar doar așa îi putem face un test-drive. Este clar că Porsche trebuie să se îndrepte din ce în ce mai mult spre zona hibrid, electric la modul complet în următorii ani. Da, viitorul va fi mai sărac fără sunetul specific motoarelor boxer de la compania germană.

Categorii: gAuto
Cuvinte cheie: Porsche, Porsche Panamera
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Într-o ţară europeană, 1 din 2 maşini noi vândute în 2026 a fost un BYD (producătorul chinez are 50% cotă de piaţă)

BYD, cel mai mare producător de maşini electrice din lume în 2025, devine un jucător din ce în ce mai important pe piaţa auto europeană, inclusiv pe cea din România (în ţara noastră a intrat deja în Top 10 în primele 6 luni cu 2140 unităţi înmatriculate).

Xiaomi SkyNomad N90 – SUV imens cu trei rânduri de scaune, baterie de 76 kWh pe un plug-in hibrid cu range extender, 416 CP și flexibilitate maximă la interior

Xiaomi pregătește lansarea unui SUV de dimensiuni generoase. Se numește Xiaomi SkyNomad și mai multe detalii aflați în articolul de față.

Chery va lansa în toamna acestui an o nouă marcă auto chinezească în România (iată care va fi aceasta)

Lansat oficial în România în vara anului trecut, Chery a devenit deja un nume apreciat în ţara noastră, vânzările din ultimele luni confirmând încrederea pe care românii o acordă brandului.