Noua fabrică Xiaomi din India poate produce un smartphone / secundă

/
/
21 mart. 17
/

Xiaomi are un succes remarcabil în India, iar până de curând nu putea produce nici jumătate din cererea existentă în piaţă. În urmă cu o săptămână Xiaomi a anunţat că a reuşit să vândă 1 milion de smartphone-uri Xiaomi Redmi Note 4 în doar 45 de secunde şi că ar fi putut vinde mult mai mult, însă stocul a fost limitat.

Pentru a răspunde acestei cereri uriaşe, Xiaomi în colaborare cu Foxconn a deschis o nouă fabrică în India, mai exact în oraşul industrializat Sri City din regiunea Andhra Pradesh. Aşezarea este una strategică, având ieşire imediată către toate căile de transport (naval, aerian, rutier şi feroviar).

Conform oficialilor companiei, noua fabrică poate produce un smartphone / secundă, însă în primă fază acest lucru va fi greu realizabil din cauza lipsei materiei prime. Cele două fabrici din India au împreună peste 5000 de angajaţi, din care 90% sunt femei. Printre principalele device-uri care se produc în India regăsim Xiaomi Redmi 3S (2 variante), Xiaomi Redmi Note 4 (3 variante) şi în perioada următoare ar putea demara producţia pentru Xiaomi Mi 5.

Pentru fanii Xiaomi din întreaga lume această expansiune a producătorului chinez în India este un semn bun. Spun acest lucru pentru că în această ţară Xiaomi lansează produsele cu ROM global (update OTA, Google Play etc), exact de ce avem şi noi europenii nevoie.

Sursa: gizmochina.com
Categorii: Xiaomi
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

CEO-ul Xiaomi susţine că în următorii cinci ani oamenii vor fi înlocuiţi cu roboţi umanoizi pe tot ce înseamnă linii de asamblare

CEO-ul Xiaomi, Lei Jun, a acordat recent un interviu celor de la Beijing Daily, iar cele transmise de el arată clar că strategia companiei pentru perioada imediat următoare se bazează pe inteligenţă artificială şi pe roboţi umanoizi.

Xiaomi a deschis primul său magazin oficial din România – da, operat direct de către ei și nu printr-un partener și planurile pentru 2026 la nivel local

Trebuie spus din start că deja este a nu știu câta dată când discutăm despre un magazin Xiaomi, dar..., acum este ceva diferit. Shop-ul din ParkLake Mall este operat direct de către compania chineză.

Preşedintele Xiaomi ne avertizează că din 2026 smartphone-urile vor fi şi mai scumpe

Nu ştiu cât de nouă este această informaţie pentru voi, mai ales că am tot scris complementar pe subiect în ultima lună: