HTC nu vine la MWC Barcelona 2018 pentru că nu prea are ce prezenta

/
/
14 feb. 18
/

Chiar dacă HTC a primit 1.1 miliarde de dolari de la Google pentru achiziţia unei părţi din echipă (peste 2000 de ingineri ce lucrau pentru smartphone-urile Pixel), situaţia financiară nu este prea bună pentru producătorul taiwanez.

Pierderile din ultimele 10 trimestre financiare sunt majore, iar din acest motiv se vorbeşte din ce în ce mai des de o ieşire a celor de la HTC din segmentul telefoanelor inteligente. Compania încă speră, însă şansele de revenire sunt din ce în ce mai mici.

Cu toate acestea, începutul de 2018 vine cu două veşti importante pentru imaginea HTC:

  • preşedintele departamentului de smartphone-uri, Chialin Chang, şi-a dat demisia după mai bine de 6 ani petrecuţi la conducerea diviziei, perioadă în care a fost şi înger şi demon.
  • HTC nu va participa la MWC Barcelona 2018 pentru că nu prea are ce să prezinte. Departamentul de telefoane inteligente a rămas cu o mână de designeri şi ingineri, iar acest lucru se poate traduce prin lansări puţine şi produse limitate. Anul acesta vor exista totuşi câteva device-uri noi, în special din zonele mid-range şi high-end.

Recunosc că încă sunt şocat cum un management defectuos a distrus unul dintre cei mai buni producători de smartphone-uri din lume.

Sursa: theverge.com
Categorii: HTC
Cuvinte cheie: HTC, MWC Barcelona 2018
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

HTC Wildfire E Star – detalii oficiale pentru un smartphone entry-level cu 2 GB RAM şi 16 GB stocare

HTC nu mai fabrică smartphone-uri direct, însă îşi licenţiază brandul către diverse companii, unele mai puţin cunoscute de prin Rusia, Orientul Mijlociu, iar mai nou din Africa. Se pare că Water World International Industrial Limited a primit din partea HTC drepturile pentru tot ce înseamnă continentul african, iar cel mai nou smartphone realizat sub acest…

HTC U23 Pro poate fi precomandat şi în Europa cu livrare începând din 28 iunie

A trecut ceva timp de când nu am mai avut un smartphone HTC disponibil la comandă în Europa, însă iată că acum avem un nou model.

HTC U23 Pro – detalii oficiale, imagini şi preţ

Cel mai nou smartphone apărut sub brandul HTC se numeşte HTC U23 Pro şi a fost lansat oficial în Taiwan.