România este una dintre cele mai slab robotizate ţări din Europa

/
/
26 apr. 18
/

Conform unui studiu realizat de Centrului European pentru Cercetare Economică (ZEW) şi Federaţia Internaţională de Robotică, automatizarea şi robotizarea activităţilor companiilor susţin şi stimulează apariţia de noi locuri de muncă. Această concluzie vine în contextul în care cele mai robotizate ţări din lume au şi cele mai scăzute rate ale şomajului.

Cei mai mulţi roboţi industriali se găsescă în Coreea de Sud (631 la 10.000 de angajaţi), Singapore (488 la 10.000 de angajaţi) şi Germania (309 la 10.000 de angajaţi) – datele sunt valabile pentru anul 2016. Ca membră a Uniunii Europene, Germania a avut în 2017 cea mai scăzută rată a şomajului din istorie, chiar dacă este una dintre cele mai robotizate ţări din lume.

Trecând uşor spre Europa de Est, România este una dintre cele mai slab robotizate ţări atât din regiune, cât şi din întreaga Europă. Ţara noastră are o medie de 15 roboţi industriali la 10.000 de angajaţi, în timp ce ţări precum Slovacia, Slovenia sau Cehia au o medie de peste 100 roboţi la 10.000 de angajaţi.

Chiar dacă statistica nu ajută, de menţionat este că oamenii de afaceri din România au înţeles importanţa tehnologizării şi investesc din ce în ce mai mulţi bani în această direcţie. Pentru a rămâne competitivă în regiune, ţara noastră ar avea nevoie de peste 10.000 de roboţi în următorii ani.

Sursa: smark.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

TOP 10: Oferte eMAG din 20.02.26 (cel mai avansat espressor automat Philips cu peste 50 de rețete și reducere de 15%, laptop de gaming pe 16 inci, televizor OLED LG pe diagonala de 195 cm și cu evaluare 4.50 / 5 din 66 review-uri etc)

Am structurat o listă cu 10 produse din oferta eMAG, iar printre ele se află și un aspirator vertical Xiaomi cu evaluări foarte bune - 4.57 / 5 din 23 de review-uri, dar și un router TP-Link cu port de 10 Gbps și reducere de 10%.

YouTuber-ul iSilent a încheiat un parteneriat cu Kaufland România şi a lansat brandul de sucuri GOO GOO ce a creat isterie în weekend (personal „am alergat” după suc prin magazine)

iSilent este unul dintre cei mai mari YouTuberi de gaming din România, având peste 1.5 milioane de abonaţi pe YouTube, peste 200.000 de urmăritori pe TikTok şi undeva la 50.000 de fani pe Instagram.

A apărut trailerul oficial al filmului Peaky Blinders: The Immortal Man (unul dintre cele mai aşteptate filme ale anului pe Netflix)

În decembrie anul trecut vă spuneam că Netflix a decis să facă un film Peaky Blinders, un lungmetraj ce va avea premiera pe 20 martie (adică în aproximativ o lună).