Taxify a strâns 175 milioane dolari, evaluarea companiei urcă la 1 miliard dolari

/
/
30 mai 18
/

Taxify este rivalul Uber, iar în cea mai recentă rundă de finanțare a strâns 175 milioane dolari. Evaluarea startup-ului pornit în Estonia trece de pragul a 1 miliard dolari. 

Cei 175 milioane dolari au venit de la Daimler, Korelya Capital, Taavet Hinrkikus – fondatorul Transferwise, dar și din partea Didi Chuxing (ei au investit în Taxify și în 2017, este compania ce a cumpărat operațiunile Uber din China).

Vor investi în dezvoltarea de tehnologie, dar și în extinderea operațiunilor în alte țări din Europa, Africa etc. Interesant este că Taxify înainte de investiția Didi din 2017 nu a reușit să strângă mai mult de 2.4 milioane dolari.

CEO-ul și co-fondatorul Taxify se numește Markus Villig, iar el reușește să demonstreze că poți avea o companie cu valoare de piață de peste 1 miliard dolari, chiar dacă pornești la drum într-o piață mică din Europa de Est. A pornit business-ul în 2013, iar acum are 24 de ani (direct printre cei mai tineri CEO de companii cu evaluare la 1 miliard dolari). Sunt prezenți în 25 de state, peste 500.000 de șoferi și peste 10 milioane de clienți (de la 2.5 milioane clienți în august 2017).

În aceeași ordine de idei, Didi a reușit pe sfârșitul lui 2017 să strângă 4 miliarde de dolari. Cel mai probabil vor face ceea ce au realizat și până acum, să finanțeze companiile ce rivalizează cu Uber pe diferite piețe la nivel global.

Sursa: TechCrunch.com
Categorii: gAuto
Cuvinte cheie: Didi Chuxing, Taxify, Uber
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Dacia ar putea lansa în vara acestui an un cvadriciclu electric fabricat în România, la un preţ de aproximativ 6000 de euro

În toamna anului trecut, Dacia făcea valuri cu conceptul Dacia Hipster. Acest autovehicul 100% electric de 3 metri lungime, 1,53 metri înălţime şi 1,55 metri lăţime, promitea să devină un partener ideal în jungla urbană.

După două luni dezastruoase, piaţa auto de maşini noi din România îşi revine uşor în martie 2026, ajutată de vânzările bune ale maşinilor electrice

Primele două luni ale anului au fost dezastruoase pentru piaţa auto de maşini noi din România, numărul înmatriculărilor fiind în scădere cu 29.93% comparativ cu aceeaşi perioadă din 2025.

Dacia explică de ce vânzările din Europa au scăzut cu aproape 30% în 2026

Vânzările Dacia în primele două luni din 2026 în Europa sunt pe un minus îngrijorător, acestea ajungând la un total de 65.252 unităţi, adică în scădere cu aproape 30% vs aceeaşi perioadă din 2025.