Sony Mobile trece prin schimbări majore: reducere drastică a forţei de muncă şi fuziune cu alte divizii

/
/
30 mart. 19
/

Sony Mobile este călcâiul lui Ahile pentru grupul Sony fiind singura divizie fără profit de trimestre bune. Vânzările de smartphone-uri Sony sunt dezamăgitoare, iar modificările aduse prin noile modele nu par a convinge utilizatorii. Mai marii companiei japoneze s-au săturat de această situaţie şi au luat două măsuri drastice prin care doresc redresarea corabiei.

Prima dintre ele are un impact important în rândul angajaţilor. Sony vrea să reducă cu 50% personalul care se ocupă de segmentul telefoanelor inteligente. Astfel, până în martie 2020 compania vrea să rămână doar cu 2000 de angajaţi din cei 4000 existenţi în acest moment.

Suplimentar concedierilor, o mare parte din angajaţii din Japonia vor fi transferaţi la alte divizii, în timp ce în Europa sau China va fi oferită aşa numita pensionare voluntară.

Cea de-a două măsură importantă luată de Sony este aceea de a fuziona diviziile Imaging Products & Solutions (Camera), Home Entertainment & Sound (TV & Audio) and Mobile Communications (Xperia) într-una singură denumită Electronics Products and Solutions. Noua entitate va permite utilizarea tehnologiilor la comun, aspect foarte important ţinând cont că până acum exista o oarecare concurenţă între divizii (smartphone-urile Sony nu au beneficiat niciodată de cea mai bună tehnologie de optică din partea departamentului Sony Alpha).

Prin această optimizare Sony încearcă se readucă pe profit divizia de smartphone-uri, grupul confirmând că va continua să raporteze trimestrial situaţia vânzărilor de telefoane inteligente.

Sursa: xperiablog.net
Categorii: Sony
Cuvinte cheie: sony, Sony Mobile
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Căști wireless over-ear Sony 1000X The Collexion (WH-1000XX) – review (Nu tocmai de colecție, dar cele mai bune căști Sony ale momentului!)

La împlinirea a 10 de ani de la lansarea primelor căști din seria 1000X, Sony introduce o ediție aniversară, una pe care am putea spune că producătorul nipon o consideră chiar de colecție, dacă ne referim chiar la denumirea oficială. Sony 1000X The Collexion, cu nume de cod WH-1000XX, nu aș spune totuși că sunt…

Nici bine nu s-a lansat, că Sony Xperia 1 VIII atrage deja primele critici (AI Camera Assistant pare un eşec total)

Sony Xperia 1 VIII a fost lansat oficial pe 13 mai, zi care pare deja că poartă ghinion noului smartphone. Deşi cu schimbări importante de ordin estetic şi hardware, una dintre cele mai interesante noutăţi a fost dată de implementarea unui asistent AI pe partea foto (deh, asta se cere, asta au încercat să ofere).

Sony Xperia 1 VIII – detalii oficiale pentru probabil singurul smartphone lansat de Sony în 2026

Aşa cum v-am informat într-un articol anterior, Sony a organizat în dimineaţa zilei de 13 mai (ora 05:00, ora României) un eveniment de prezentare pentru probabil singurul smartphone lansat în 2026. Vorbim despre flagship-ul Sony Xperia 1 VIII.