Primul smartphone cu senzor de 64 Megapixeli

/
/
22 iul. 19
/

Redmi este divizia Xiaomi de telefoane mobile ce impresionează prin raportul preț / specificații, iar prin social media din China au făcut teaser pentru primul smartphone cu senzor de 64 Megapixeli.

Cel mai probabil folosește senzorul anunțat de Samsung în urmă cu câteva luni. ISOCELL Bright GW1 este capabil să livreze 64 Megapixeli în condiții de lumină bună, iar pe întuneric combină cei 4 pixeli în unul și coboară de la 64 la 16 Megapixeli.

Dimensiunea unui pixel este de 0.8 microni. Înregistrează la 1080p cu până la 480 fps și dispune de detecție de față cu algoritm îmbunătățit.

Senzorul a intrat în producția de serie și, aparent, Redmi pare a fi prima companie ce aduce un smartphone cu 64 Megapixeli. Asistăm la o cursă a megapixelilor, începuse și prin 2012 – 2013 cu Nokia Lumia 1020 ce atingea 41 Megapixeli cu f/2.2, optică Carl Zeiss, LED flash + xenon, zoom digital 4x, OIS etc.

În 2020 circulă zvonul că s-ar putea să debuteze un senzor de…, 108 Megapixeli.

Sursa: GSMarena.com
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: Redmi, smartphone
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Camera gimbal de pe HONOR Robot Phone costă cât o treime din preţul de vânzare a smartphone-ului

HONOR a lansat recent în China un smartphone vizionar, unul care a atras deja atenţia utilizatorilor la nivel global. Acesta se numeşte HONOR Robot Phone, iar colegul meu Emil a fost până în China pentru a-l vedea la lucru şi a realiza un material cuprinzător pentru comunitatea gadget.ro.

Vânzările de smartphone-uri în Europa sunt în cădere liberă, iar europenii par a-şi reduce încrederea în producătorii chinezi (Apple şi Samsung au crescut considerabil)

Piaţa de smartphone-uri din Europa trece printr-o mică corecţie, vânzările din ultimele lunii fiind într-o cădere vizibilă. Preţurile din ce în ce mai mari, cât şi contextul macroeconomic dificil, par a spune europenilor că schimbarea telefonului din dotare nu mai este o prioritate şi decizia mai poate aştepta.

Primele detalii pentru HUAWEI Pura X View sau cum arată un smartphone cu display lat și nepliabil… (aspect 16:9.5)

A apărut cumva din neant un format nou de smartphone-uri - ecrane late și nepliabile, să zic așa. Și bineînțeles că HUAWEI este prima companie ce anunță un astfel de produs.