Airbus a reuşit prima decolare complet automatizată a unui avion comercial bazată pe recunoaştere vizuală

/
/
18 ian. 20
/

Airbus a anunţat la sfârşitul aceste săptămâni că a reuşit să efectueze prima decolare complet automatizată a unui avion comercial bazată pe recunoaştere vizuală.

Testul a fost realizat pe aeroportul Toulouse-Blagnac în data de 18 decembrie, iar echipajul a fost format din doi piloţi, doi ingineri de testare şi un inginer de zbor. Testul în sine a durat patru ore şi jumătate, timp în care au fost realizate cu succes opt decolări.

httpvh://youtu.be/9TIBeso4abU

În iunie 2018 Airbus a lansat programul Airbus “Autonomous Taxi, Take-Off & Landing“ (ATTOL) ce încearcă să dezvolte diverse tehnologii de automatizare a anumitor etape din viaţa unui zbor.

Până la jumătatea anului Airbus va realiza şi primele teste de aterizare complet automatizate cu asistare vizuală.

„Airbus nu își propune realizarea zborului autonom ca țintă în sine, ci explorarea tehnologiilor autonome alături de alte inovații în domenii precum materiile prime necesare în industrie, electrificare și conectivitate. Procedând astfel, Airbus este capabil să analizeze potențialul acestor tehnologii în abordarea provocărilor industriale-cheie de mâine, inclusiv îmbunătățirea gestionării traficului aerian și a operațiunilor aeronautice viitoare, precum și identificarea unor soluții pentru lipsa de personal aeronautic specializat. În același timp, Airbus valorifică rezultatele obținute din explorarea acestor tehnologii pentru a îmbunătăți, în continuare, siguranța aeronavelor, asigurând menținerea standardelor actuale în domeniu.”, au declarat cei de la Airbus.

Sursa: profit.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Digi Mobil nu mai are niciun iPhone în oferta sa de smartphone-uri la început de 2026 (nu pare a exista mare compatibilitate între DIGI şi produsele Apple)

Conform celui mai recent raport Counterpoint Research, 7 din cele mai bine 10 vândute smartphone-uri în 2025 au fost iPhone-uri, iar la nivel global Apple a fost anul trecut cel mai mare producător de telefoane inteligente după volume, mărul muşcat livrând aproape 250 de milioane de unităţi în întreaga lume.

TOP 10: Oferte eMAG din 31.01.26 (televizor OLED LG cu reducere de 15% și note bune în review-uri, Google Pixel 10 la 2542 lei*, mouse ASUS cu bluetooth și capace interschimbabile etc)

Am făcut o listă cu 10 oferte eMAG, iar printre ele se află de la o mașină de spălat cu funcție de uscător din portofoliul Samsung și până la un multifuncțional inkjet Epson cu alimentare pe sistem CISS.

Am văzut Train Dreams, film cu patru nominalizări la Oscar în 2026 şi cred că a fost cel mai plictisitor film din ultimele câteva luni (îl găsiţi pe Netflix)

Bine aţi revenit la un nou articol din categoria„am văzut”, secţiune în care îmi exprim o părere personală despre un film, documentar sau serial, opinie pe baza căreia vă aştept să discutăm în zona de comentarii.