Nvidia Tegra 2 câștigă premiul Best Choice la Computex 2011

/
/
25 mai 11
/

Nvidia a punctat serios în 2011 cu Tegra 2 și prevăd un viitor strălucit acestei companii ce în trecut se axa îndeosebi pe producția plăcilor video pentru pc. Experiența acumulată în acel domeniu s-a reflectat în platforma Tegra 2 ce este acum încorporat în telefoane mobile precum LG Optimus 2X (pe care gadget.ro îl are în teste) sau în tablete de genul Motorola Xoom pe care deja am avut ocazia să-i facem un review. Avansul tabletelor și al telefoanelor cu sistem de operare și în speță al platformei Android a prins pe Nvidia pregătită. Au planuri mari de viitor și în 2012 cu Tegra 3 vom păși în lumea procesoarelor quad-core de pe smartphone-uri.

Intel nu ar strica să facă o ofertă pentru Nvidia și astfel să-și consolideze poziția pe zona de mobile.

Comunicatul de presă:

Procesorul NVIDIA Tegra 2 câştigă premiul ‘Best Choice’ la Computex 2011

NVIDIA este premiată pentru al treilea an consecutiv pentru excelenţă în inovaţie tehnologică

TAIPEI, Taiwan, 24 mai, 2011 — Asociaţia Taipei Computer a acordat procesorului NVIDIA Tegra 2 prestigioasa distincţie Computex “Best Choice”, în categoria Inovaţii pentru Dispozitivele Portabile Inteligente.

Procesorul Tegra 2 a fost selectat din peste 400 de produse care includ toate categoriile de produse electronice, de la dispozitive mobile şi monitoare, până la sisteme de calcul complete. Examinat în mod riguros de către o listă de juraţi care include reprezentanţi guvernamentali, membrii din mediul academic,cercetători, editori de tehnologie şi alţi experţi, procesorul Tegra a fost selectat datorită meritelor tehnologice, a inovaţiei şi gradului de comercializare.

Acesta este cel de al treilea an consecutiv în care NVIDIA  primeşte acest premiu, după ce unitatea de procesare vizuală NVIDIA GeForce GTX 480 şi unitatea de procesare vizuală NVIDIA ION au fost premiate în 2010 şirespectiv 2009.

“Procesorul NVIDIA Tegra 2 este într-adevăr un super cip,” a declarat juriul premiului Best Choice. “A deschis  drumul către un nou val de super telefoane şi tablete cu caracateristici unice. Am ales Tegra 2 din sute de produse candidat deoarece reprezintă o reuşită tehnologică remarcabilă care a influenţat industria într-un mod pozitiv.”

“Este o onoare să primim prestigiosul premiu din partea Asociaţiei Taipei Computer,” a declarat Phil Carmack, Senior Vice President al segmentului de business mobil la NVIDIA. “Aceasta este o recunoaştere a investiţiei serioase pe care am realizat-o pentru Tegra şi care demonstrează ca piaţa mobilă reprezintă un segment important pentru NVIDIA. Dar acesta este doar începutul. Cu proiectul Kal-El, procesorul nostru cu patru nuclee, plănuim să ducem procesarea mobilă la niveluri mai înalte.”

Cip-ul Tegra 2 a fost proiectat să rulezecuprimul procesor cu două nuclee din lume – care oferă cea mai rapidă experienţă de navigare pe Internet, fiind de două ori mai rapid cu suport de accelerare GPU pentru aplicaţia Adobe FlashCip-ul include şi un GPU NVIDIA GeForce – care permite o experienţă vizuală impresionantă şi o experienţă gaming la calitatea oferită de o consolă de jocuri.

Cip-ul Tegra 2 a deschis drumul către un nou val de super telefoane şi tablete, oferind noi experienţe mobile cu conţinut unic. Noul val  include super telefoanele LG Optimus 2X şi Motorola Atrix 4G şi tabletele bazate pe Android 3.0 (Honeycomb) precum Motorola XOOM, LG Optimus Pad, Samsung Galaxy Tab 10.1, Acer Iconia Tab A500, ASUS Eee Pad Transformer, şi tableta Toshiba Honeycomb.

Categorii: Hardware
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Huawei mulţumeşte Statelor Unite ale Americii pentru restricţiile impuse în 2019 (fără acestea, industria de semiconductori din China nu ar fi progresat la fel de mult)

Încă din perioada 2019 – 2020 am spus că restricţiile agresive impuse de Statele Unite ale Americii nu vor face decât să ambiţioneze şi mai multe companiile chineze afectate, iar acestea din urmă, susţinute pragmatic de stat, vor reveni în câţiva ani mai puternice.

De ce operatorii telecom din România (Orange, DIGI, Vodafone) se raportează la euro, deşi totul se plăteşte în lei (salarii, facturi, taxe şi impozite etc.)

Începând cu data de 27.05.2026 pentru clienţii noi, respectiv 01.07.2026 pentru clienţii deja existenţi, DIGI îşi raportează toată partea comercială din România în euro. Am scris pe subiect mai multe articole astfel:

Televizoarele Samsung în 2026 sau cum este reinventată experiența de vizionare prin AI, MicroRGB și OLED actualizat, dar și printr-un ecosistem conectat

În 2006 abia ce ajungeau a fi popularizate televizoarele cu ecran LCD. Samsung vedea o creștere a pieței pentru această tehnologie, de la 19 milioane unități în 2005 se așteptau la 25 - 30 milioane unități în 2006. A fost și momentul în care compania sud-coreeană și-a acontat poziția de lider în piața de televizoare.